15 dobrych rad od.. – reżysera castingu Katarzyny Grzyciuk–Krzywdy

1. Miej wiarę w siebie !

2. Uzbrój się w cierpliwość. Zawód aktora to w dużej mierze czekanie, na castingu, na wymarzoną rolę, na planie filmowym na swoją kolej…. Trzeba znaleźć swój sposób na spokój, aby przy przedłużających się chwilach czekanie nie pojawiła się niepotrzebna nerwowość, z którą trudno będzie pracować przed kamerą.

3. Buduj bagaż doświadczeń. Czytaj książki, oglądaj sztuki i filmy, słuchaj muzyki. Obserwuj otaczający Cię świat. Nawet siedząc na przystanku, możesz zaobserwować wiele ciekawych zachowań, sytuacji. Wszystko nas wzbogaca.

4. Na casting czy spotkanie z reżyserem zawsze przychodź przygotowany. Jeżeli jest tekst do nauczenia się to naucz się go tak, żeby nie myśleć o samym tekście tylko o postaci. Nie ma nic gorszego niż aktor, po którym widać podczas castingu, jak szuka tekstu w głowie i ciągle się zacina.

5. Nie wystarczy nauczyć się tekstu na casting, ważne jest aby móc zaproponować coś od siebie, mieć pomysł na daną postać.

6. Nie bój się pytać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, coś nie do końca jest jasne lub potrzebujesz wskazówek do danej scenki czy postaci to pytaj, dociekaj. Reżyser obsady jest po to by Ci pomóc, wesprzeć, wytłumaczyć lub poprowadzić, jeżeli tego potrzebujesz.

7. Warto być otwartym na wskazówki, słuchać wprowadzenia. Miej swoją wersję – to ważne, ale nie można zamykać się w niej, trzeba być otwartym na sugestie reżysera.

8. Kamera i światło są dla Ciebie, nie odwracaj się od nich.

9. Każdy casting, nawet najmniejszy traktuj jako nowe doświadczenie i kolejny element rozwoju.

10. Czystość i schludność są obowiązkowe. Niby oczywiste, ale jak się okazuje nie dla każdego 😉

11. Sprawdź w jakim ubraniu dobrze się czujesz i dobrze wyglądasz w kamerze, miej kilka zestawów na castingi. To da Ci większy komfort. Czasami warto też popracować nad specjalnym strojem pod konkretną postać.

12. Dobre portfolio. Warto mieć kilka aktualnych zdjęć i przesłać do reżyserów obsady, żeby się przedstawić lub przypomnieć, jeżeli wcześniej już mieliście okazję się poznać. Takie przypomnienie dobrze jest robić po zmianie wizerunku lub po nowej zagranej roli.

13. Osobowość. To jest naprawdę ważne. „Nijakie” osoby zapominamy bardzo szybko. Nie warto ukrywać się tego jacy naprawdę jesteśmy i naszego temperamentu.

14. Uważaj na make up. Zbyt mocny ukryje Ciebie, ale warto zadbać by twarz była zadbana a makijaż dopasowany do konkretnej roli.

15. Miej marzenia i cele zawodowe i staraj się krok po kroku je realizować.

 

Katarzyna Gryciuk krzywda rezyser castingu aktorembyc dobre radyKATARZYNA GRYCIUK-KRZYWDA – reżyser castingu, od 1993 roku związana z mediami. Jeszcze przed prowadzeniem castingów do reklam miała przyjemność pracować z Wojtkiem Smarzowskim i Filipem Marczewskim jako kierownik produkcji. Ma na swoim koncie ponad kilkaset castingów do reklam, fabuł, seriali, teledysków oraz kampanii społecznych. Współpracuje z wieloma polskimi oraz europejskimi reżyserami oraz największymi domami producenckimi.