Aktualizacja profilu na filmpolski.pl – co i jak?

Filmpolski.pl jest to Internetowa Baza Filmu Polskiego, która założycielem jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Z punktu widzenia aktora jest niezwykle ważna z kilku powodów.

Po pierwsze jest to jedno z pierwszych źródeł informacji dla wielu profesjonalistów z branży filmowej, kiedy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o danym aktorze.

Po drugie wiele produkcji, reżyserów castingu negocjuje wysokość stawki aktorskiej z agencją, właśnie na podstawie listy projektów, w których grałeś dostępnej na filmpolski.pl. Jest to bardzo rzetelne i wiarygodne źródło, gdyż uzupełnia doświadczenie aktorów na postawie napisów końcowych poszczególnych produkcji serialowych i filmowych, do tego jest prowadzone przez niezależną instytucję.

Po trzecie jeśli nie masz swojej strony internetowej Twój profil na filmpolski.pl może spełniać bardzo podobną funkcję, gdyż jako osoba, której on dotyczy masz pewien wpływ na jego zawartość. Możliwe modyfikacje opiszę dokładniej poniżej. W celu ich wprowadzenia przesyłacie prośbę na adres: filmpolski@filmschool.lodz.pl .

Imię i nazwisko

Po wpisaniu w wyszukiwarce na górze imienia i nazfilmpolski kk aktorembycwiska aktora, otrzymujemy wyniki z linkami do konkretnych profili, dlatego tak ważne jest aby sprawdzić czy istnieją inni, żyjący aktorzy o tym samym imieniu i nazwisku. Jeśli tak, warto pomyśleć o tym w jaki sposób się od nich odróżnić już na tym etapie, aby nie być jedną z ośmiu Katarzyn Kowalskich. Możemy wtedy np. wykorzystać nasze drugie imię i poprosić o zmianę na Katarzyna Anna Kowalska i tak również prezentować się w swoim cv i przed kamerą. Niektórzy aktorzy zdecydowali się również na pseudonimy artystyczne lub nawet zmianę imienia i nazwiska, oczywiście przyczyny tej zmiany mogły być różne (przykłady: http://superseriale.se.pl/filmy/dlaczego-oni-zmienili-nazwiska-polskie-gwiazdy-seriali-ktore-zmienily-sobie-nazwiska-zdjecia_183791.html). W moim przypadku jest jeszcze tylko jedna Urszula Zawadzka, która zagrała epizod w jednym filmie, więc nie wprowadzałam żadnych zmian na tym etapie.

Zdjęcie główne

Bardzo ważne, aby Wasze główne zdjęcie było aktualne. O ewefilmpolski tryptyk aktorembycntualną podmianę prosicie również za pośrednictwem ww. maila. Zdjęcie musi mieć układ poziomy. Koniecznie podpiszcie, kto jest jego autorem np. Fot. Paweł Arczewski. Nowy trendem są również tryptyki, czyli zestawienie 3 zdjęć pionowych aktora, które razem tworzą jedno poziome (przykład po prawo).

Data i miejsce urodzenia

Sprawdź czy dane są poprawne. Zdziwicie się, ale data Waszego urodzenia oraz miejsce może mieć wpływ na propozycje udziału w castingu lub projekcie, jeśli np. reżyser pochodzi z tego samego miasta lub urodziłeś się tego samego dnia co córka producenta. Wszystko jest możliwe 😉

Wykształcenie

Jeśli ukończyłeś prywatną a potem państwową szkołę aktorską lub zdałeś egzamin eksternistyczny ZASP poproś o pozostawienie tylko jednej z dwóch ostatnich możliwości. Niestety możesz być najlepszym aktorem na świecie, mimo to branża przy wstępnej selekcji nadal postrzega aktorów, którzy ukończyli edukację w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej jako „lepszych”. Oczywiście wykształcenie aktorskie jest ważne bez względu na status instytucji, więc podaj pełną nazwę szkoły i rok jej ukończenia.

Bio

filmpolski bio aktorembycW przypadku osób z produkcji, bądź starszych lub bardziej doświadczonych aktorów lub osób pochodzących z rodzin artystycznych czasem na filmpolski.pl możemy znaleźć także ich krótkie biografie lub informacje, w którym teatrze obecnie grają, przykład po prawo. Przyznam, że do tej pory sama nie próbowałam aktualizować tej kategorii.

Obsada aktorska

Jeśli wystąpiliście w jakimś projekcie, ale producent zapomniał Was zgłosić, bądź zostaliście przeoczeni w napisach końcowych uzupełnienie tej informacji jest możliwe. Ważne aby w mailu do prośby dołączyć jakieś „dowody” potwierdzające Wasz udział z imienia i nazwiska lub wizerunku w danym projekcie (tytuł, nr odcinka). Może to być printscreen z klatką z serialu/filmu, zdjęcie z planu, link do innej strony w Internecie (nie Waszej, niezależne źródło), gdzie jesteście wymieni w obsadzie, plan pracy (tylko część dot. obsady, zamaż numery telefonów) lub inny materiał, który Waszym zdaniem będzie wystarczająco silnym argumentem. Jeśli Wasza prośba zostanie odrzucona, możecie poprosić jeszcze o pomoc swojego agenta lub osobę z produkcji z którą mieliście kontakt. Powyższe wytyczne dotyczą również kategorii Obsada dubbingu. Uwaga: Pamiętajcie kolejne projekty z Waszym udziałem będą się pojawiać na Waszym profilu w większości dopiero po emisji danego odcinka/filmu w telewizji lub kinie. Keep calm.

Nagrody

Sytuacja podobna do powyższej. W przypadku produkcji studenckich lub niezależnych reżyser lub jej producent może sam zgłosić swój projekt do bazy filmpolski.pl. Ważne, aby uzupełniał również nagrody zdobywane przez film na festiwalach, będą wtedy one dodatkowe widoczne na Waszym profilu w kategorii: Inne nagrody dla ważniejszych filmów. Nagrody indywidualne możecie uzupełniać sami jw. 🙂

w Internecie

Mało osób wie, że ta kategoria jest dostępna również w szerszym wydaniu. Możesz w niej podać link do swojej strony internetowej pod hasłem „Oficjalna strona aktorki/aktora” oraz link do demo jako „Showreel aktorki/aktora”. W standardzie część agencji, która dba o reprezentowania swojego aktora również w sieci, w tym miejscu linkuje do swojej strony jako „Agencja reprezentująca aktorkę/aktora”. Sprawdź koniecznie, czy jest to agencja, z którą aktualnie współpracujesz.

Mam nadzieję, że każdy Was po przeczytaniu tego wpisu na spokojnie przeanalizuje swój profil na filmpolski.pl i zastanowi się, czy można go w jakiś sposób uatrakcyjnić tak aby jeszcze lepiej Was reprezentował. Na odpowiedź od osoby prowadzącej bazę, możecie czekać jeden dzień lub tydzień w zależności od ilości zgłoszeń, więc nie ma co się denerwować 😉 Najlepiej wszystkie „poprawki” spiszcie w jednym mailu a potem już tylko chwalcie się swoim uaktualnionym profilem na Facebooku. Czekamy na Wasze printscreeny profili „przed i po”!

Jeśli chcesz być na bieżąca zapisz się do naszego Newslettera!

fot. filmpolski.pl

autor: Ula Zawadzka