Co robi Wasz agent?

Opisze Wam jakie zadania mniej więcej w ciągu dnia czekają na Waszego agenta aktorskiego. Jak zobaczycie dużo tam też nudnych zadań formalnych z zakresu prowadzenia firmy, a do wynagrodzenia za swoją pracę daleka droga…

Jak zapewne wiecie głównym zadaniem agenta oprócz znalezienia Wam pracy jest pośredniczenie w komunikacji z producentami i reżyserami castingu. W praktyce wygląda to czasem trochę jak agent podróży, gdzie przesyła się maila dotyczące dostępności aktorów, ich transportu, miejsca odbioru, do momentu aż wszystko będzie potwierdzone. Potem przychodzi plan pracy, który trzeba sprawdzić, przesłać dalej i również potwierdzić. Jeśli aktorzy uczą się np. na I roku w państwowej szkole aktorskiej dochodzi do tego jeszcze np. pisanie podań do uczelni ;D Tutaj przydaje się jeszcze potwierdzenie smsowe od aktora, że wsiadł rano do taksówki na czas i o której skończył plan.

Również agent pośredniczy w przekazywaniu takich informacji jak prośby od aktora np. dotyczące cateringu na planie lub w scenie, jeśli ma on specjalną dietę lub prośby od rekwizytora o przesłanie zdjęć do sceny, czy wzięcia ze sobą specjalnego kostiumu.

Teraz przechodzimy do zadań biurowych, czyli sprawdzanie umów, wystawianie faktur, wystawianie rachunków do umów o dzieło, zgłaszanie umów o dzieło do ZUSu i robienie przelewów. Wszystko w ściśle określonych terminach zgodnych z prawem i tak aby aktor jak najszybciej otrzymał swoje wynagrodzenie.

Jeszcze nie zasnęliście z nudów 😉 To jedziemy dalej…
Teraz mamy mailingi do reżyserów castingu z aktualizacją dotyczącą aktorów, czyli przygotowanie ciekawej treści maila wraz z załącznikami, aktualizacja strony i materiałów aktorskich. Dalej idą rozmowy telefoniczne i smsowe w ramach obsługi teraźniejszych i przyszłych projektów. Czyli np. sprawdzanie dostępności aktorów przed zgłoszeniem ich do danego projektu, co jest trudne, bo im szybciej odpiszemy za zapytanie reżysera castingu tym lepiej i dobrze też zrobić to w 1 mailu dla całej agencji, a tak jeden aktor nie odbiera, drugi śpi a trzeci nie może potwierdzić jeszcze terminów 😉

Na koniec współpraca z samymi aktorami, oglądanie selftapów, dawanie uwag, przesyłanie ich dalej, przypominanie od kogo jeszcze jakie materiały aktorskie są potrzebne, obserwowanie też swoich aktorów na social mediach, często sami zapominają się pochwalić o nowej sesji foto czy fajnym projekcie, w którym brali udział z ramienia innej agencji. A to wszystko powinno też trafić na stronę agencji aktorskiej, i tym też zajmuje się agent.

Jak sami widzicie sporo tego, im większa agencja, tym więcej aktorów, tym więcej pracy. A wynagrodzenie za tą pracę dopiero jak aktor wygra lub zostanie potwierdzony do projektu i to wysokości tylko 15%-20% wynagrodzenia.

A następnego dnia kolejny dzień pracy i od początku. Agent tak jak aktor musi być dostępny pod telefonem 7 dni w tygodniu, praktycznie cały dzień..bo tak samo jak do aktora, nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś będzie dzwonił z nową propozycją 🙂

fot. Obraz Alexa z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *