Co zrobić, żeby Twój agent Cię polubił? ;)

O tym artykule, myślę już od kilku dni..a temat jest trochę kontrowersyjny, bo każdy z nas ma za sobą już jakieś doświadczenia z agentami, pewnie zarówno złe i lepsze. Ale pomyślałam, że skoro śledzicie tego bloga, to pewnie chcielibyście usłyszeć moje zdanie 🙂

Zacznijmy od tego, że te rady mają głównie zastosowanie, jeśli przede wszystkim ufacie swojej agencji aktorskiej i wierzycie, że obie strony działają tak aby odnieść wspólny sukces.

Jak mówiła Amy Jo Berman, Acting Coach i Reżyserka castingu z Hollywood, zatrudnia się aktorów, których się „zna, lubi i ufa” i należy pamiętać, że Wasz agent też Was zatrudnia.. Prosty przykład, dostaje telefon z produkcji serialu, że na jutro potrzebuje aktora do epizodu i teraz kogo proponuje.. Po pierwsze pewne nazwiska przychodzą do głowy szybciej niż inne, bo jesteśmy z danymi aktorami w częstszym kontakcie (zna), dwa z niektórymi aktorami łatwiej się współpracuje (lubi), trzy dani aktorzy są zawsze chętni do grania, przygotowani i mają już doświadczenie (ufa).

Teraz aby było szybciej postaram się przedstawić dla Was kilka rad w punktach, tak aby Wasza współpraca z agencją układała się jeszcze lepiej. Wiadomo, każdy agent ma swoje preferencje, to są moje wskazówki 😉

 1. Zawsze odbieraj telefon, jeśli nie możesz to odpisz smsem i oddzwoń jak najszybciej.
 2. Jeśli agent prosi Cię o coś, bo taki ma proces działania np. o zdjęcie karty castingowej, kiedy idziesz na casting/recall, to po prostu spełnij jego prośbę.
 3. Nie zawracaj mu głowy rzeczami, które powianieś móc zrobić sam czyli np. wybierz najlepiej pasującą rolę do briefu reklamowego, czy sprawdź terminy w karcie lub wybierz strój na casting.
 4. Daj znać, że dojechałeś na plan i o której skończyłeś plan.
 5. Nie podpisuj nic na planie, bez zgody/akceptu agenta.
 6. Jeśli dowiesz się, o jakimś nowym projekcie, daj mu znać.
 7. Nie przypominaj się z pustymi rękami, to też Twoja praca, żeby zwiększyć swoje szansę na angaż – dbaj o aktualność materiałów aktorskich, bierz udział w warsztatach, etiudach, zdobywaj nowe umiejętności.
 8. Nie kwestionuj decyzji agenta, które zdjęcie czy wizytówkę wysłał, jeśli masz wątpliwości lub często się z nim nie zgadzasz, zmień agenta, bo to znaczy, że mu nie ufasz.
 9. Jeśli agent sugeruje zmianę w wyglądzie np mówi zmień fryzurę, idź na siłownię, zacznij nowe hobby, to robi to aby zwiększyć Twoje szanse na wygraną. Jeśli masz inną wizję, omówcie razem strategię pozycjonowania Cię w branży i patrz punkt wyżej.
 10. Bierz udział we wszystkich castingach, które dostajesz od agenta, chyba że terminy Ci nie pasują. Praca daje pracę i każdy casting szczególnie serialowy i filmowy jest na wagę złota.
 11. Postaraj się tak ułożyć swoje życie, pracę, zajęcia abyś mógł być w miarę elastyczny z terminami, w przeciwnym razie niektóre szanse Ci przepadną a tym samym agentowi.
 12. Nie każ mu trzymać Cię za rękę, każdy potrzebuje czasem wsparcia psychicznego i dobrej rady. Kłopoty zaczynają się, kiedy potrzebujesz tego przy każdym castingu lub co kilka godzin. Pamiętaj agent wybrał Cię do swojej agencji, bo w Ciebie wierzy i widzi Twój potencjał aktorski, teraz tylko Ty musisz uwierzyć w siebie 🙂
 13. Na koniec pamiętaj aby informować agenta o zmianach w swoim życiu, wszelkie zmiany w wyglądzie wpływają na aktualność Waszych zdjęć, złamana ręka wyklucza Cię na pewien czas z pracy, przeprowadzka do innego miasta rodzi koszty transportu i noclegu, nowa rola daje możliwość dodatkowej promocji itd. Są to rzeczy, o których powinien wiedzieć agent, aby mógł Cię dobrze reprezentować.
 14. Zawsze bądź przygotowany i profesjonalny na planie, to jak wypadniesz ma wpływ na reputację agencji i dalsze możliwości pracy innych aktorów z tej agencji u danego producenta.
 15. Zawsze mów prawdę agentowi, jeśli chodzi o Twoje umiejętności i projekty, w których brałeś udział oraz brak przeciwskazań zdrowotnych do pracy i wolne terminy. Wszelkie zatajenie mogą mieć konsekwencje prawne.
 16. Zawsze miło też podziękować agentowi po skończonym projekcie. Pamiętajcie, że większość czasu, czyli wtedy kiedy nie gracie on pracuje dla Was za darmo…

 

fot. Pexels from Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *