Gorący temat koordynatora intymności – zaproszenie na seminarium

Co tu dużo mówić, seks się sprzedaje.. Wszędzie, ale w filmie szczególnie, a w polskim filmie mam wrażenie, że nie mogą się bez niego obejść.. 😉 Osobiście wolę pod tym względem amerykańskie kino, gdzie zdecydowanie mnie rozbierają ludzi i oczywiście jako aktorka wolę mieć ubrania na sobie ;D

Wraz z pojawieniem się Netflixa w Polsce, czyli bardzo silnego amerykańskiego gracza, który wszedł na nasz rynek również jako silny inwestor finansowy, a dobrze wiemy, że pieniądze to władza, pojawiły się też nowe „dobre praktyki” na planie. Wiedzieliście np. że w produkcji Netflixa aktorzy i ekipa ma do  wykorzystania spotkanie z psychologiem? Że nie używa się już w scenach akcji prawdziwej broni? I od jakiegoś czasu przy scenach intymnych jest obecny i prowadzi je koordynator intymności. Jest to między innymi odpowiedź na nurt #metoo i nadużycia m.in. przekraczania granic cielesnych, ale też komfortu psychicznego aktorów na planie, ale też w szkołach aktorskich, które miały wcześniej miejsce w Polsce i na całym świecie.

Nie miałam okazji, jeszcze pracować osobiście z koordynatorem intymności natomiast słyszałam bardzo ciekawy wywiad z młodym aktorem z filmu „Zadra”, który miał do odegrania scenę seksu w samochodzie. Powiedział, że dzięki rozmowie i przygotowaniu z koordynatorką od intymności razem z partnerującą mu aktorką, ale tez indywidualnie mogli porozmawiać o swoich obawach, jak lub gdzie nie chcieli by być dotykani oraz jak to wszystko ułożyć w choreografii, aby efekt wizualny był dla wszystkich satysfakcjonujący. Jak widzicie nawet w tym krótkim opisie działań koordynatora intymności widać, że jest przy tym dużo uważności i delikatności na drugiego człowieka i jego emocje.

Natomiast od strony jednego reżysera filmowego usłyszałam coś zupełnie odmiennego. Że bardzo nie lubi pracować z koordynatorami intymności, że specjalnie zmienia kolejność scen na planie, tak aby ich wtedy nie było. Że on jest reżyserem i nie potrzebuje, żeby ktoś inny mu się mieszał w jego wizje. Co ciekawa ostatnio na fb innego reżysera wybuchła zagorzała dyskusja na ten temat, gdzie zacytuje Wam kilka komentarzy umieszczonych przez osoby z branży, które dają dużo do myślenia.

Przeciw koordynatorom intymności:

Znany reżyser: „Scena erotyczna to jednak nie balet. (…) Ale seksualne zbliżenie to doświadczenie człowiecze, bliskie każdemu z nas.”

„Aktor musi wiedzieć, że jego ciało jest niejako narzędziem (…).”

Znana reżyserka zagraniczna: „Wolę już przestać kręcić seksu [niż kręcić je z koordynatorami]”.

Za koordynatorami intymności:

„A jak grasz np. orgie to też zakładasz, że każda osoba wie jak się zachować? A sceny brutalne, gwałty – też wiedza z doświadczenia? Jak bym miała zagrać scenę intymną, która byłaby robiona tak jak widziałam na licznych planach – to ja dziękuję.”

„Nie wszyscy z nas mają na sprzedaż wszystko. I to jest nasze prawo, jako każdego człowieka – mieć możliwość pracy nad scenami erotycznymi w poczuciu bezpieczeństwa, a nie wykorzystania, które potrafi też przekreślić karierę.”

„Ciekawe czy reżyserzy mają także obiekcie w stosunku do koordynatorów przy scenach kaskaderskich? Albo choreografów, którzy ustawiają sceny taneczne?”

„Wydaje mi się, że koordynatorki nie są dla komfortu reżyserów, tylko aktorów, a zwłaszcza aktorek.”

„A chore wizje reżyserów spełniających swoje fantazje seksualne na planie? A ekipy gapiące się na obnażonych aktorów? Zrobiłbyś to sam? Stanąłbyś nago przed kamerą?”

Jak widzicie jest to zdecydowanie gorący temat, który budzi dużo pytań i kontrowersji, dlatego jest nam niezmiernie miło zaprosić Was na międzynarodowe wydarzenie, którego nasz blog został Partnerem, a gdzie wy będziecie mogli dowiedzieć się bezpłatnie, więcej na temat pracy Koordynatora intymności i to od nie byle kogo!

Już 27 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się

Bezpłatne seminarium dla aktorów z koordynatorką scen intymnych Miriam Lucia (znana m.in. z House of the Dragon, White Lotus 2) – Understanding the role of the Intimacy Coordinator

Link lub QR code do zapisów –>https://www.subscribepage.com/e8o6r6

 

 

 

Link do artykułu o Miriam Lucia:

https://www.newsweek.com/i-was-house-dragons-intimacy-coach-1742405

Jeśli macie jakieś pytanie, które chcielibyście aby Ula w Waszym imieniu zadała podczas webinaru wysyłacie je w wiadomości prywatnej na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/aktorembyc do 23 kwietnia! Organizatorzy po wstępnej selekcji wybiorą najciekawsze 🙂

Czekamy też na Wasze komentarze pod tym artykułem!

Organizatorzy: