Jak obliczyć swoje wynagrodzenie?

Czyli jak uniknąć niespodzianek planując swój domowy budżet 😉

Z zasady jedno z ważniejszych pytań dotyczących wynagrodzenia jakie zadajecie agentowi lub sprawdzacie w briefie reklamowym to czy wynagrodzenie obejmuje prowizję agencji (15-20%) i jaka jest jej wysokość, jeśli współpracujecie pierwszy raz z daną agencją przy tego typu projekcie..

Przy reklamach standardowo w briefie jest podana wysokość wynagrodzenia BRUTTO dla aktora z informacją W TYM lub PLUS PROWIZJA AGENCJI 20%. Nawet jeśli jest tam podana kwota netto to chodzi o podatek VAT, który dolicza agencja na swojej fakturze, nie wpływa to na wynagrodzenie aktora.

Czyli przy założeniu, że wynagrodzenie to np. 1000 zł za dzień zdjęciowy i 4000 zł za prawa + 20% prowizja agencji, aktor otrzyma 5000 zł brutto, czyli po potrąceniu podatku dostanie na konto przelew w wysokości 4700 zł. Łatwo to obliczyć podstawiając do wzoru = kwota brutto – 12% x (50% x kwota brutto).

Lub można też skorzystać np. z kalkulatora onlinehttps://www.infor.pl/kalkulatory/dziela-2023.html?fobosId=FOB0000000000005634399

Wpisujemy kwotę brutto, ilość źródeł dochodu: 1, złożyłem oświadczenie PIT-2: nie, koszty uzyskania przychodu 50%, oblicz i mamy kwotę netto.

Przy serialach i filmach zwyczajowo agenci podają stawki  – W TYM PROWIZJA i w kwocie brutto, czyli należy odjąć prowizję (zazwyczaj 15% przy tego typu projektach) i podatek dochodowy od umowy o dzieło (12% od 50% kosztów uzyskania przychodu).

Czyli przy założeniu, że wynagrodzenie wynosi np. 1000 zł za dzień zdjęciowy, aktor otrzyma 850 zł brutto, czyli 799,00 zł netto. Najpierw liczymy kwotę brutto dla aktora, czyli = wynagrodzenie – 15% x wynagrodzenie. A następnie odejmujemy należny podatek czyli kwota brutto – 12% x (50% x kwota brutto).

Czasem produkcja, agent może też podać dokładnie kwotę, którą już otrzymasz na konto (netto po odjęciu prowizji), warto o to dopytać.

Pamiętaj podatek od umowy o dzieło oraz podatek VAT to nie są pieniądze, które idą do kieszeni agencji, ona przelewa te pieniądze dalej do urzędu skarbowego, często sama opłacając je najpierw z własnej kieszeni zanim otrzyma przelew od producenta filmowego.

Czemu warto zapoznać się z matematyką, która stoi za Waszymi umowami o dzieło, dlatego, że czasem można trafić na stronę, która będzie chciała Was oszukać np. pobierze podwójną prowizję, albo pobierze prowizję w wyższej kwocie niż obowiązuje Was w umowie lub potrąci jeszcze jakąś dodatkową kwotę np. na jakiś wymyślony fundusz. Jeśli trafimy na jakieś wątpliwości najlepiej najpierw dopytać, bo możliwe, że ktoś mógł się po prostu pomylić, albo sami pomyliliśmy się w liczeniu.

fot. Steve Buissinne z Pixabay


Polecajka:

Katalog AGENCJE AKTORSKIE W POLSCE. 2023/2024 do kupienia w naszym sklepie online: https://aktorembyc.shoplo.com/pl/p/E-book-Agencje-aktorskie-w-Polsce.-20232024/17

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *