Jak przebiega wizyta w „Pytaniu na śniadanie”.

Wbrew pozorom, aby zostać gościem telewizji śniadaniowej wcale nie trzeba być bardzo znanym. Trzeba tylko wpasować się w temat, który został wymyślony przez redaktora programu. Na przykład o podróżowaniu z psem samolotem, radzeniu sobie po rozwodzie lub podróżach do danego kraju. Oczywiście jeśli nagraliśmy wideo jak fałszujemy kolędę i obejrzało to pół Polski lub mamy stałą rolę w serialu emitowanym na danej stacji lub jesteśmy „ekspertem” w danej dziedzinie to na pewno łatwiej otrzymać zaproszenie do programu. Zauważcie, że słowo „ekspert” umieściłam w cudzysłowiu, gdyż każdy z nas może zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie. Wystarczy zgłębić wiedzę w jakieś niszy, założyć fanpage na Facebooku i wymyślić sobie chwytliwy tytuł 😉 Oczywiście trochę żartuje, ale chce pokazać, że naprawdę wszystko jest możliwe. Researcherzy telewizyjni lub radiowi, którzy zapraszają gości do programu w większości przypadków korzystają z wyszukiwarki Google lub ze swojej własnej bazy znajomy znajomych na Facebooku, śledzą też media i kampanie crowdfundingowe, szukając ciekawych osób i tematów. Ale wracajmy już do tematu tego artykułu, czyli jak przebiega wizyta w studio „Pytanie na śniadanie”.

Po otrzymaniu zaproszenia, najczęściej drogą telefoniczną i potwierdzeniu naszej dostępności w danym terminie i „zainteresowania” danym tematem z reguły jesteśmy poproszeni o udzielenie krótkiego wywiadu przez telefon, czyli odpowiedzi na kilka prostych pytań w danym temacie, tak aby wydawca mógł się zorientować, o czym będziemy mówić w studio oraz jakie pytania przygotować dla prowadzących. Pamiętajcie całe nagranie jest na żywo, dlatego wszyscy wolą uniknąć wpadki na wizji 😉 Następnie warto wspomnieć, czy będziemy potrzebowali transportu lub czy będziemy chcieli wjechać własnym autem na parking telewizji, wtedy podajemy numery rejestracyjne naszego auta. Niektóre gwiazdy mogą otrzymywać wynagrodzenie za udział, natomiast nie jest to informacja potwierdzona. Z reguły aktorzy traktują to jako swoją promocję, tak ważną ze względu na obecne kryteria doboru obsady do seriali.

Nagranie odbywa się studio telewizyjnym przy ulicy Woronicza 17 w nowym budynku, wjazd od ul. Samochodowej. Na miejscu mamy pojawić się na 45 minut przed wejściem na wizję. Na wjeździe na parking należy podać nasze imię i nazwisko. Procedura powtarza się również na recepcji na parterze budynku. Wjeżdżamy następnie schodami na pierwsze piętro i ponownie przedstawiamy się Panu/Pani z plikiem kartek i czarną słuchawką przy uchu. Dalej zostajemy skierowani do charakteryzacji. Wcześniej jeszcze możemy zostawić odzienie wierzchnie na wieszakach w korytarzu lub zmienić tam buty (np. wygodne na szpilki, zimowe na letnie). Przy większych przebiórkach jest dostępna też garderoba. Potem siadamy na fotelu i wizażystka nas maluje, następnie zmieniamy fotel i Pan nas czesze 🙂 Kolejny krok to wypełnienie zgody na wykorzystanie wizerunku, uzupełniamy o PESEL, imię nazwisko i adres zameldowania. Następnie możemy poczekać i napić się czegoś w pokoju przed wejściem do studio telewizyjnego, gdzie wisi telewizor i można oglądać program na żywo oraz zapoznać się z innymi gośćmi programu. To jest ostatni moment na wizytę w toalecie. Czasem w poczekalni mamy szansę zapoznać się też wcześniej z pytaniami, jeśli uda nam się zerknąć na scenariusz programu. Na kilka minut przed naszym wejściem do studio dźwiękowiec podpina nam „ucho” i nadajnik.

Następnie jesteśmy zaproszeni na kanapę, każdy ma z góry wyznaczone miejsce. W tym momencie należy rozejrzeć się po studio, żeby zorientować się, gdzie są ustawione kamery. To jest też dobry moment, aby poćwiczyć siedzenie na kanapie 😉 Tak, tak śmiejcie się, ale nie możecie się oprzeć plecami, podpierać na nogach też nie, bo wtedy jesteście zgarbieni i ubrania źle się układają, jeśli macie sukienkę/spódnicę sprawa też się komplikuje. Warto podejrzeć jak robią to księżniczki brytyjskie i zawodowe prezenterki. Na stoliku przed nami stoi szklanka z wodą, każdy ma swoją. I zaczynamy.. 🙂

Najważniejsze to słuchać pytań prowadzących i na nie odpowiadać oraz słuchać co mówią inni goście. To trochę jak czytanie ze zrozumieniem na maturze 😉 Do tego dobrze spontanicznie reagować. Nie mówić zbyt długo, to ma być rozmowa a nie wykład. Pamiętać, że cały czas może być nas widać zatem nie garbić się, nie drapać i nie robić dziwnych min np. pod tytułem „co on głupiego mówi” 😉 Co Was może zaskoczyć: prowadzący mówią dość cicho, całość trwa szybciej niż Wam się wydaje, po prostu się zaczyna – nie ma całego zamieszania jak przy słowie „akcja”.  Warto też wcześniej poświęcić więcej czasu na wybór swojej stylizacji i upewnić się co do koloru kanapy 😉 Unikamy wzorów, które się „ruszają” w kamerze np. koszule w paski.

Po wywiadzie fotosista zaprasza nas na najbardziej znany korytarz w telewizji, gdzie wszystkie gwiazdy mają robione zdjęcia. Obecnie jest też dostępna ścianka z logo programu. Pamiętajcie, żeby poprosić go, żeby zrobił Wam też kilka zdjęć Waszym telefonem. Niestety żadnych zdjęć zrobionych przez fotografa jego aparatem lub dostępnych na fb lub stronie programu nie możecie wykorzystać na Waszych social mediach, jedynie udostępnić na Facebooku. Czasem zostaniecie też poproszeni o dodatkowy wywiad „za kulisami” na Facebooka programu na ten sam temat co w studio.

Dodatkowe rady. W trakcie wizyty w telewizji śniadaniowej warto poznać się z jak największą ilością innych gości. Zrobić sobie przysłowiowe selfie na swoje social media i zapytać, czy możemy je wrzucić na swój profil. Wcześniej zaprosić Waszych znajomych i fanów do oglądania Was w telewizji na żywo. Nagrywanie Instastories też jest wskazane. Pamiętaj przywitać się również z prowadzącymi. I co najważniejsze zostawić po sobie dobre wrażenie. Bądźcie dla wszystkich mili, wykonujcie polecenia, dobrze zaprezentujcie się na kanapie, powiedzcie coś ciekawego i przede wszystkim bądźcie sobą, czyli sobą kiedy macie bardzo dobry dzień 😉

Obecnie (lato) program jest nagrywany w studio plenerowym, czyli po make upie i fryzurze jesteśmy prowadzeni na zewnątrz budynku (warto zmienić buty na szpilki dopiero jak tam dojdziemy), następnie mamy podpinany dźwięk i reszta wygląda tak samo jak w studio wewnątrz. Po wywiadzie mogą też czekać na nas fani, więc bądźmy gotowi na dodatkowe zdjęcia z nimi i podpisywanie autografów. Przed budynkiem telewizji na wejściu i wyjściu mogą też czekać paparazzi.

Torebkę ze swoimi rzeczami zostawiamy niestety w miejscu poza kadrem, najlepiej pod czyjąś opieką. Telefony koniecznie w trybie samolotowym!

W razie dodatkowych pytań piszcie w komentarzach 🙂

 

Przykłady wizyt Uli Zawadzkiej w studio „Pytanie na śniadanie”:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/38181198/czy-po-slubie-przestajemy-o-siebie-dbac

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/29828290/opieka-nad-starszymi-jak-zaproponowac-pomoc