Jak wygląda proces castingów reklamowych w Australii?

Reżyser castingu wysyła brief do agencji, agent przesyła zdjęcia pasujących aktorów (czasem telefonicznie wcześniej potwierdza ich zainteresowanie castingiem). Następnie agent dzwoni do wybranych aktorów i zaprasza ich w imieniu reżysera castingu na konkretną godzinę. Następnie potwierdza finalnie reżyserowi castingu, którzy aktorzy się pojawią. Aktorzy umawiani są co 10-15 minut. Na casting zapraszanych jest ok 20 osób do danej roli.

Reżyser castingu prowadzi cały casting, często sam trzyma kamerę oraz podrzuca tekst. Czasem ma też asystenta lub operatora. Castingi są prowadzone w profesjonalnych studiach castingowych lub w przystosowanej przestrzeni biurowej. W Melbourne jest około 5 reżyserów castingu i w innych większych miastach pracują kolejni.

Przed castingiem zaproszeni aktorzy dostają szczegółowy brief, w którym jest również opisane zadanie aktorskie/scena, która czeka ich na castingu. Na miejscu wypełnia się standardową kartę. Po zaproszeniu do studio jest wizytówka, reżyser pyta w niej m.in.: Co robiłeś w ostatnim czasie? Czy występowałeś w ostatnim roku w reklamach? Jeśli tak, to w jakich? Czy grałeś w reklamach konkurencji? Czy jesteś dostępny w terminach? W wizytówce nie pokazujemy profili ani dłoni. Następnie gramy scenę, którą przygotowaliśmy w domu, są czasem duble po uwagach reżysera.
Recalle są rzadko, zazwyczaj dotyczą sytuacji, kiedy trzeba dopasować bohaterów do siebie lub gdy reżyser chce jeszcze popracować z aktorem przed finalnym wyborem. Otrzymuje sią za nie symboliczne wynagrodzenie. Przymiarki i próby są również dodatkowo płatne.

Każdy aktor jest w tylko jednej agencji aktorskiej. Są osobne agencje modelingowe. Agencja pobiera 15% prowizji od projektów reklamowych. Stawki za reklamę wahają się od 1000 do 30 000 $ australijskich (1$ AUD = 2,67 zł –> 2670,00 do 80 100,00 zł).Za przedłużenia praw do reklamy otrzymuje się standardowo za 2. rok 50% praw, za 3. rok 25% praw i 4. rok ponownie 100%.

W castingach reklamowych biorą udział amatorzy tylko jeśli jest poszukiwana specyficzna rola, jak na przykład prawdziwy kierowca ciężarówki lub osoba o danych umiejętnościach.

Aby brać udział w castingach w Australii zgodnie z prawem trzeba mieć pozwolenie na pracę (working visa).

Ciężko jest zdobyć agenta aktorskiego, ale są również agencje, które zajmują się statystami i one również mają informacje o niektórych castingach do reklam, ale tych z niższymi stawkami i gdzie nie ma ról z tekstem.

Płatność za reklamy jest wypłacana w ciągu 30 dni od realizacji reklamy.

Jeśli chodzi o zasadę nie występowania w reklamie konkurencyjnych produktów, to należy odczekać od 12 miesięcy do 3 lat w zależności od marki i możliwości przedłużeń reklamy, w której już zagraliśmy.

Co Wam się podoba a co nie w australijskim systemie castingowym?

 

Dziękujemy za wywiad aktorce Kasi Kaczmarek!

Jeden komentarz
  1. Podoba mi się, że aktor jest tylko w jednej agencji, a nie jak u nas w 10. I to, że recalle są dodatkowo płatne.

Komentowanie zostało wyłączone.