Jak wygląda ramówka TVP?

Mamy nadzieję, że niedługo każdy z Was dołączy do stałej obsady któregoś z seriali TVP i wtedy zostaniecie oficjalnie zaproszeni na prezentację ramówki 🙂 Ponieważ Ula uczestniczy w tych wydarzeniach już od kilku lat regularnie i ostatnio odpowiadała na wiele pytań koleżanki po fachu, która wybierała się na tego typu imprezę po raz pierwszy, pomyśleliśmy, że również Was może zainteresować ten temat. Zatem po kolei.

„Ramówka jest ramowy układu programu telewizyjnego, zbiór regularnie nadawanych programów telewizyjnych. Wyznacza plan emisji programowej stacji telewizyjnej w różnych przedziałach czasu.” Wikipedia. W kontekście tego artykułu ramówka, będzie dla nas oznaczać wydarzenie, na którym dana stacja telewizyjna prezentuje swoje propozycje programowe na dany sezon. W ciągu roku mają miejsce dwie takie imprezy: ramówka wiosenna (w lutym) i ramówka jesienna (w sierpniu). Biorą w niej udział gwiazdy, dziennikarze, fotoreporterzy, producenci, pracownicy tvp i inne osoby powiązane z poprzednio wymienionymi. Ramówka ma charakter zamknięty, wziąć w niej mogą udział, jedynie osoby wcześniej zaproszone.

Wyobraźmy sobie, że wcielamy się w nową postacią, która na dłużej dołączyła do obsady popularnego serialu TVP2. Dokładną datę ramówki poznamy około miesiąc wcześniej. Tydzień przed, otrzymamy maila od osoby zajmującej się promocją naszego serialu (z ramienia producenta), która z kolei dostała informacje organizacyjne od osoby zajmującej się promocją i oprawą danego kanału TVP, na którym emitowany jest nasz serial.

A w mailu organizacyjnym m.in.:

  1. Gdzie i którędy wejść.
  2. Czy mamy już być umalowani i uczesani. Gdzie i czy będą możliwe drobne poprawki makijażu, czy fryzury.
  3. Dalszy program wydarzenia np. Gwiazdy będą dalej przeprowadzane na ściankę.
  4. Godzina rozpoczęcia „czerwonego dywanu”.
  5. Dodatkowe wskazówki np. gdzie najlepiej ustawiać się do zdjęć.

W odpowiedzi na tego maila najlepiej ostatecznie potwierdzić jego otrzymanie i swoją obecność.

Jak wygląda ramówka TVP w praktyce?

Jeśli chodzi o naszą pierwszą ramówkę najlepiej przybyć na godzinę wskazaną w mailu, mimo że część oficjalna imprezy w rzeczywistości rozpocznie się ponad godzinę później.

W recepcji budynku po przejściu przez bramki metalowe podajemy swoje imię i nazwisko organizatorowi. Po odnalezieniu i odhaczeniu nas na liście, wolontariuszka przeprowadza nas do strefy studia „Pytanie na śniadanie”, gdzie możemy zostawić odzienie wierzchnie (czasem jest również otwarta szatnia przy recepcji) oraz wejść do charakteryzacji na drobne poprawki. To też jest okazja dla Pań na zmianę obuwia z wygodnego na „ściankowe”, zrzucenia cieplejszej odzieży, zostawienia torby z niepotrzebnymi nam potem rzeczami np. szczotka. Dla wszystkich jest też dobry moment aby skorzystać z toalety i ostatni raz napić się wody, jeśli zabraliśmy taką ze sobą. Następnie jak zbierze się ekipa całego naszego serialu jesteśmy kierowani na ściankę, co wiąże się często z jazdą windą lub schodami ruchomymi i przejściem jeszcze części budynku.

ramowka tvp ula zawadzka
fot. AKPA

W tym roku na ściankę gwiazdy były zapraszane pojedynczo. W przypadku mniej znanych aktorów lub nowych postaci mimo wszystko warto dobrać się w pary np. z naszym serialowym ukochanym 😉 Dzięki temu fotoreporterzy zrobią nam więcej zdjęć, bo będą wiedzieć do którego serialu nas przypisać, spadnie też na nas trochę więcej „światła” od bardziej znanego kolegi/koleżanki, a co najważniejsze będziemy się też czuć raźniej.

Samo pozowanie na ściance nie jest wcale łatwe. Ustawiamy się na początku czerwonego dywanu, dość blisko ścianki i zaczynamy pozować, co kilka sekund zmieniając pozy i patrząc w kolejne obiektywy w kierunku, w którym wołają nas fotografowie. Najlepiej samo ustawienie ciała przećwiczyć wcześniej w domu przed lustrem i próbnie sfotografować telefonem, tak abyśmy my (w tym fryzura) i nasza kreacja prezentowały się nienagannie. Na ściance staramy się już nie poprawiać ubrania, czy fryzury. Wszystkie ruchy staramy wykonywać się raczej wolno i płynnie. Niestety zdarza się, że fotograf zrobi a portal/gazeta wrzuci nasze zdjęcie, gdzie akurat coś poprawiałyśmy lub oblizywałyśmy usta, dlatego naprawdę skupmy się już na ściance tylko na szczerym uśmiechu 🙂 Następnie przesuwamy się w lewo o 20 cm i powtórka z rozrywki i tak cały czas aż dywan się skończy. Uwaga na końcu dywanu jest kamera, w ogóle na całej ramówce jest kilka kamer, które pokazują obraz na żywo na dużym telebimie, więc nadal pamiętamy, żeby np. nie dotykać nosa itd. 😉

Ponieważ przybyliśmy punktualnie teraz jest czas na wywiady z portalami, telewizjami, zrobienie sobie zdjęć samodzielnie i z ekipą, nagranie instastory, porozmawianie ze znajomymi, jak i nowymi osobami z branży itp itd.

kartki ramowka aktorembycPo informacji, ze zaczynamy siadamy na podwyższeniu na wyznaczonym dla nas miejscu, na krześle będzie leżała kartka imię nazwisko/nazwa serialu.

W TVP wszystkich gości przywita Tomasz Kamel, czasem w parze z prowadzącą, a następnie przekaże mikrofon Prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu, który rozpocznie swoje długie przemówienie: wymieniając wszystkie pozycje wiosennego programu: tytuły seriali i programów, tytułu nowości, ich oglądalność, ich dzień i godzinę emisji, anegdoty itp itd. Następnie może zabrać głos inna ważna osoba ze struktur telewizji, w tym roku była to Pan odpowiedzialny za wersję on-line stacji i vod. Teraz wracamy do Kamela, który pokrótce zaprezentuje większość seriali, będą puszczane materiały wideo promujące poszczególne projekty lub kilka na raz, czasem będą zadawane pytania do gwiazd, na temat nowego wątku lub ich postaci. Dobrze się przygotować co mamy mówić i o czym możemy mówić, gdyby padło na nas 😉 Jako przerywnik ramówki może wystąpić jedna z gwiazd związana, z którymś serialem lub mogą mieć miejsce np. występy taneczne. Ta część do tego momentu trwała około 3 godzin…

Na koniec z nieba poleci confetti a my będziemy mogli się zrelaksować i udać na poczęstunek, kieliszek wina i rozmowy w kuluarach 🙂

Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *