Jak zapisać się do agencji? Co na start? – odpowiada Stanisław Jezierski z Agencji Gudejko

1. Czym zajmuje się agent aktorski ?

Agent  zajmuje się głównie zarządzeniem karierą zawodową swoich aktorów, negocjowaniem warunków umów, wyszukiwaniem propozycji aktorskich, zapraszaniem na castingi, czy zdjęcia próbne.

2. Jak można się zapisać do agencji? Czy można po prostu przyjść czy trzeba się wcześniej umówić?

Istnieje możliwość zapisania się przez naszą stronę internetową (http://www.gudejko.pl/epizod/zglossiedonas), jednak zawsze najlepiej jest przyjść od razu do naszego biura, które znajduje się w WFDIF przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie. Nic nie zastąpi spotkania w cztery oczy, poznania się na żywo, bezpośredniej rozmowy. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 11-17. Nie trzeba się wcześniej umawiać, jednak warto zaanonsować chęć spotkania telefonicznie dzień wcześniej.

3. Jakie materiały są potrzebne na wstępie? Cv, zdjęcia, demo..?

Zapisując do Agencji zapytamy o podstawowe dane osobowe i biometryczne (wiek, wzrost, kolor oczu itp). Potrzebnych będzie też kilka zdjęć. Obowiązkowo portret i cała sylwetka, a także kilka dowolnych. Im bardziej naturalne – tym lepiej. Nie muszą to być zdjęcia wykonane podczas profesjonalnej sesji, wystarczą fotografie wykonane we własnym zakresie np. na tle białej ściany. Ważne żeby były dobrej jakości i dobrze prezentowały fotografowaną osobę.

4. Co wypełnia się na miejscu w agencji? Czy podpisuje się na wstępie jakąś umowę? Jakie są warunki współpracy?

Po zapisaniu się do Agencji podpisujemy pełnomocnictwo do reprezentowania danej osoby, zaś z wybranymi aktorami podpisujemy umowę na współpracę. Zapisanie do Agencji jest bezpłatne, dopiero gdy aktor wygra casting, otrzyma rolę w jakiejś produkcji, pobieramy prowizję od honorarium aktorskiego. W przypadku zwykłej, niewyłącznej współpracy prowizja wynosi 20%.

5. Jak następnie otrzymuje się zaproszenia na casting? I w przypadku Waszej agencji jakiego rodzaju projektów dotyczą?

Zaproszenia na castingi wysyłamy poprzez SMS, czasami telefonicznie lub mailowo. Propozycje są dość różnorodne; od zdjęć próbnych do filmów fabularnych i seriali, po castingi do reklam, sesje zdjęciowe.

6. Czy obowiązuje u Was wyłączność?

Zapisując do działu aktorów nieprofesjonalnych nie wymagamy wyłączności, choć jest ona oczywiście możliwa. Po podpisaniu umowy na wyłączność pobieramy niższą prowizję. Ten rodzaj współpracy przy umowie o dzieło jest też z pewnością lepszy, ściślejszy, daje nam większe możliwości działania i zarządzania karierą aktora.

7. Jak aktor może pomóc swojemu agentowi?

W miarę możliwości odbierać telefony, a na pewno oddzwaniać i odpowiadać na wiadomości 😉

8. Czy warto wpadać do agencji, przypominać się, dzwonić..?

Z pewnością odwiedziny aktora w agencji lub chociaż rozmowy telefoniczne, pozwalają nawiązać bliższą relację między agentem i aktorem, co z kolei pomaga we współpracy. Warto również co jakiś czas aktualizować informacje o sobie, dorobek artystyczny i zdjęcia.

 

stanislaw jezierski gudejkoSTANISŁAW JEZIERSKI – agent aktorski i kierownik produkcji teatralnych. Z Agencją Aktorską Gudejko współpracuje od 2012 roku prowadząc w niej dwa działy: Młode Talenty – skupiający utalentowaną młodzież, studentów i młodych absolwentów szkół teatralnych i filmowych oraz Aktorzy Nieprofesjonalni – dział poświęcony zdolnym amatorom w każdym wieku.

Agencja Aktorska Gudejko Sp. J., ul. Chełmska 21, bud. 3, p. 708, 00-724 Warszawa,
tel.: +48 22 840 76 22