Kogo wybrać na partnera do selftapu?

Na początek, przepraszam, że tak dawno ode mnie nie słyszeliście na blogu. Teraz częściej do Was mówię na Instagram stories, ale też doszły mi nowe zobowiązania szkoła (Wajda School), zostałam managerem młodej aktorki i dalej rozwijam swój serial. W poniedziałek mam spotkanie z producentem, więc trzymajcie kciuki!!! A teraz już wracając do tematu…

W ostatnim czasie kilkakrotnie organizowałam nagrywanie selftapu dla aktorki, którą reprezentuje, co tylko mnie utwierdziło w tym, co jest ważne przy wyborze partnera do nagrywania selftapu. Pewnie sobie myślicie, że to w ogóle jest już szczęście jak się kogokolwiek znajdzie (aktora), żeby podegrał Wam tekst i to jeszcze w czasie pandemii 😉 Tak to prawda, bardzo ciężko znaleźć kogoś w tak krótkim czasie i jeszcze przekonać, żeby przyjechał do Was do domu i poświęcił swój czas, praktycznie bezinteresownie. Ale rozwiązujmy te problemy po kolei 😉

Jestem pewna, że każdy z Was zna trochę aktorów i ma ich wśród znajomych na Facebooka. Każdy też, mam nadzieję, nagrywał kiedyś samodzielnie selftape do serialu lub będzie miał taką okazję. A co za tym idzie, jeśli jakiś aktor Wam pomoże to jest szansa, że będziecie mogli mu się odwdzięczyć! Po drugie, możemy zaproponować aktorowi, że jeden z wysłanych dubli zagracie dwójkowo i wtedy reżyser castingu też go zobaczy. Lub możecie też jeden dubel nagrać tylko na niego. W ten sposób będzie miał nagraną scenę, którą może przekazać swojemu agentowi, żeby ten podesłał w ramach aktualizacji do danego reżysera castingu lub może on też zrobić to sam. Pamiętajcie, że link musi być niepubliczny i nie może trafić w niepowołane ręce! Żeby nagrać Waszego partnera będzie on musiał nauczyć się sceny na pamięć i wierzcie mi w ten sposób od razu Wasz selftape wchodzi na wyższy level, ponieważ grając możecie mieć ze sobą kontakt. Mówimy tu o kontakcie wzrokowym i energetycznym, możliwości większej improwizacji i naprawdę zagrania sceny tak jakby to miało miejsce już na planie zdjęciowym.

Nie wiem jak wy, ale ja jestem jedną z tych aktorek, która bierze bardzo dużo z partnera. Im więcej dostaje, tym więcej daje. Jeśli Twój partner patrzy cały czas w kartkę, stoi bokiem i stara się po prostu jak najlepiej przeczytać tekst…to jeśli Twoim celem w scenie nie jest zwrócenie jego uwagi na Ciebie, to całość z automatu robi się trudniejsza.

Kogo zatem wybrać na partnera do selftapu?

Podstawowe kryterium to płeć. Jest zupełnie inna energia w scenie między 2 kobieta, 2 mężczyznami, czy kobietą i mężczyzną. Kropka. Dlatego do roli Janka wybieramy chłopaka, a Pameli dziewczynę. Po drugie jest to rozpraszające, jeśli słyszymy aktorkę, która mówi męskie końcówki i na odwrót.

Drugie kryterium pod względem ważności to wiek. Inaczej zagrasz scenę z rówieśnikiem a inaczej z kimś 2 razy starszym. Obie powyższe informacje o postaci wywnioskujesz ze sceny.

Po trzecie na swojego partnera w scenie wybierz po prostu dobrego aktora, takiego który będzie umiał tekst, też się przygotuje i zagra najlepiej jak potrafi.

Czy spełnienie powyższych kryteriów jest konieczne, żeby wygrać rolę z selftapu. Pewnie nie. Czy może zwiększyć Twoje szanse na lepsze zagranie sceny i wygranie tej roli, zdecydowanie tak. Ktoś powie, że złej baletnicy… że dobry aktor i do ściany świetnie zagra… A ja powiem, może tak, ale po co sobie utrudniać coś co i tak jest już trudne. Rzadko otrzymujemy szansę nagrania selftapu do serialu, czy filmu. Musimy się przygotować, nauczyć tekstu, ubrać, umalować, wyczyścić przestrzeń i rozstawić sprzęt techniczny, poświęcić czas i energię. Więc jeśli jest jeszcze ta jedna rzecz, która może nam pomóc i być dla nas tak naprawdę wsparciem, w najważniejszym momencie, kiedy już gramy to zaprośmy ją/jego do naszego selftapu.

A teraz tip pro: Jeśli może Wam partnerować aktor, który już gra stałą rolę w tym serialu, to jesteście od razu krok bliżej 😉

PS. Jak widzicie nawet nie dopuściłam możliwości, że w profesjonalnym selftapie podrzuca Wam tata, mama, mąż, siostra lub babcia 😉 Chyba, że jest aktorem.

PS2. Wasz idealny Partner może też Wam podrzucać online, o czym pisałam już w innym artykule 🙂

PS3. Koniecznie daj mi znać w komentarzu lub na social mediach czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny.

fot. Gerd Altmann