e-TALENTA jest europejską platformą castingową dla profesjonalistów z branży filmowej, telewizyjnej i teatralnej. Obecnie jest na niej zarejestrowanych ponad 30 000 osób. Założona w 2007 roku przez międzynarodową reżyserkę castingu pochodzącą z Włoch, Beatrice Kruger (obsadzała m.in.: Casino Royale, Spectre, Anioły i Demony) e-TALENTA łączy aktorów, aktorki, agencje i szkoły aktorskie z reżyserami castingu, producentami, reżyserami i cochami z całego świata.
Jest dostępna w następujących językach: angielskim niemieckim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim i jest czymś więcej niż tylko bazą.
Aby móc się zarejestrować trzeba spełniać 1 z 3 kryteriów:
- ukończyć lub aktualnie studiować w akredytowanej szkole aktorskiej,
- być reprezentowanym przez jedną z zarejestrowanych na e-TALENTA agencji aktorskich,
- lub mieć minimum 3 potwierdzone/znaczące udziały w projektach filmowych, serialowych itp.
Są dostępne dwa rodzaje e-profilów, które możesz założyć.
actor-FREE, profil bezpłatny/podstawowy, który obejmuje: możliwość załadowania 5 zdjęć, wyszukiwarkę innych aktorów, możliwość wysyłania im wiadomości oraz nowość – live-CASTING, czyli casting na żywo poprzez Skypa.
actor-PRO, profil płatny 89 Euro za rok/zaawansowany, który obejmuje: możliwość załadowania aż 20 zdjęć, teaser-PHOTO, czyli widoczność dodatkowych 3 zdjęć przy szybkim wyszukiwaniu przez reżysera castingu, dodanie 10 zewnętrznych linków, załadowanie swojego demo z możliwością jego aktualizacji, about-me-VIDEO czyli wrzucenie wideo o Tobie, wyszukiwarka aktorów i reżyserów castingu, wysyłanie wiadomości, aplikacja na telefon z Twoimi wszystkimi materiałami pod ręką, funkcje live-CASTING, web-CARD czyli możliwość formatowania swojego profilu w ten sposób, aby służył Ci jako strona internetowa w Internecie w 6 różnych językach.
Rekomendacja – Ula Zawadzka
Od kilku lat jestem obecna na e-TALENTA (wersja podstawowa, potem zaawansowana, znów podstawowa) i przez ten czas pojawiły się tylko 2 castingi, do których pasowałam. Jeden z nich była to niezależna fabuła, która miała być kręcona na Węgrzech. Był to też mój pierwszy self-tape, czyli casting nagrywany samodzielnie w domu, w tym wypadku w języku angielskim. Reżyserką castingu była właśnie Beatrice Kruger i kiedy spotkałyśmy się po kilku latach na warsztatach, pamiętała mnie właśnie z tego self-tapu! Więc czasem wystarczy tylko 1 casting 🙂 Polecam stworzyć profil bezpłatny, który moim zdaniem jest wystarczający do udziału w publikowanych tam castingach. Szczególnie, jeśli posiadasz już swoją stroną internetową po angielsku, gdzie możesz przekierować zainteresowanych odwiedzających Twój profil.
Jak stworzyć swój profil?
- Wchodzimy na www.e-talenta.eu, przewijamy w dół i klikamy guzik „Become a member now”.
- Klikamy następnie guzik „Actor/Actress” i dalej pod wybraną przez nas wersją profilu „Join now”.
- Uzupełniamy nasze imię i nazwisko, które będzie widoczne na profilu, czyli to, którym posługujemy się w branży. Jeśli jest takie samo jak urzędowe, kolejne dwa okienka zostawiamy puste.
- Uzupełniamy resztę danych adresowych, telefon nie jest wymagany, wybieramy agencję i na następnej stronie potwierdzamy poprawność danych.
- Czekamy na maila z dalsza instrukcją, może potrwać to kilka dni 🙂
Osoby, które znają angielski na poziomie umożliwiającym, im również granie w tym języku nie będą miały problemów z dalszym wypełnieniem swojego profilu. Wszelkie pytania do mnie można wpisać w komentarzu poniżej.
Wyszukiwanie castingów na e-TALENTA:
Po ukończeniu rejestracji i założeniu oraz uzupełnieniu swojego profilu, aktualne castingi do których pasujemy znajdują się tutaj:
Menu –> Current e-CASTINGINFOs –> lista castingów, do których możemy się aktualnie zgłosić
Niestety w moim przypadku pozostaje ona przez większość czasu pusta i widnieje tam następująca informacja: „Unfortunately, at this time we do not have any e-CASTINGINFOs matching your profile.” Jeśli pojawi się tam casting dla nas, powinniśmy zostać powiadomieni o tym droga mailową. Pamiętajcie aby ewentualny self-tape przygotować jak najszybciej i przesłać go przed datą deadlinu, gdyż bardzo wielu aktorów przesyła materiały na ostatnią chwilę i wtedy ładowanie ich trwa wolniej oraz możemy przypadkiem przekroczyć deadline z względu na zmiany czasy między różnymi krajami.
Powodzenia!