Moja droga do monodramu – Hubert Jarczak

Dlaczego zdecydowałeś się na zrobienia własnego monodramu..?

To był pomysł, ktory został sprowokowany trochę przez sytuację. Spędzałem wakacje ze swoją rodziną, bo wskoczyłem teraz na wyższy poziom – urodziła mi się córka 🙂 I właśnie na tych wakacjach w moim rodzinnym mieście urodził sie również pomysł zrobienia monodramu. Dyrektor Centrum Kultury udostępnił mi scene, więc mogłem zacząć działać.

Czy od początku wiedziałaś, o czym chcesz zrobić swój monodram?

Nie wiedziałem od początku o czym chce mówić, ale szukałem i czytałem różne teksty aż trafiłem na ten właściwy „Sex, Prochy i Rock&Roll”.

Kto go reżyserował?

Na początku reżyserowałem sam siebie, potem zapraszałem znajomych, żeby mieć widza i badałem, co jak działa.

Na czym polega współpraca z ADITem, bo wiem, że pod ich opieką jest tekst Twojego monodramu?

Od ADITu dostałem licencje na wystawienie wybranego przeze mnie monodramu na jeden sezon z możliwością przedłużenia. Trzeba za nią zapłacić, podpisać umowę i wtedy dostaje się czasowe pozwolenie na wykorzystanie danego tekstu.

A co ze scenografią i kostiumami?

Ten tekst jest małowymagający jeżeli chodzi o scenografię. Można w monodram wywiad aktorembyczasadzie zagrać go wszędzie. Kostiumy i scenografię pomogła zrobić mi moja partnerka Marzena Wojtczuk, zajęła się też oprawą graficzną.

Gdzie go wystawiasz?

Zagrałem go już w różnych miejscach. Głównie są to instytucje typu centrum kultury. Jestem w trakcie nawiązywania współpracy z dwoma teatrami w Warszawie.

Jak wyglądają zasady współpracy z instytucjami kultury w kwestii korzystania z ich przestrzeni i zapraszania widowni?

Domy kultury biorą z reguły na siebie organizację całej imprezy i jej promocje a Ciebie zatrudniają jako aktora za gaże. Dobrze jest się wstrzelić w  okres, kiedy przyznawane są dla instytucji dotacje lub planują wydarzenia na kolejny okres. Druga sytuacja to kiedy dom kultury udostępnia/wynajmuje Ci przestrzeń do grania natomiast Ty bierzesz na siebie organizację i promocję i zarabiasz ze sprzedaży biletów, tym samym zmniejszając ich ryzyko w przypadku niskiej frekwencji. W tym wypadku trzeba mieć niestety zarejestrowaną firmę lub fundację.

Ile kosztowała Cię realizacja i skąd pochodziły środki finansowe?

Koszt produkcji mojego monodramu to około 3000 zł. Za wszystko zapłaciłem z własnych funduszy.

Ile czasu minęło od decyzji o realizacji monodramu do pierwszej premiery?

Dwa miesiące minęły od zdecydowania się na „Sex, prochy i rock & roll” do daty premiery.

Czy brałeś udział w jakiś festiwalach, konkursach monodramów? 

Jeszcze nie zgłaszałem swojego uczestnictwa na festiwale, ale Twoje pytanie skłoniło mnie do poszukania wczoraj w Internecie informacji o festiwalach jednego aktora, więc niedługo to nadrobię 🙂

Czy na Twoim monodramie gościli jacyś reżyserzy castingu/reżyserzy? Czy w konsekwencji monodramu dostałeś jakieś nowe propozycje zawodowe?

Mój monodram powstał w sierpniu 2016, więc stosunkowo niedawno, ale jak będę w marcu grał w Warszawie to mam plan zaprosić osoby, które mogą sprawić, że pojawią się nowe propozycje zawodowe.

Jakie masz dalsze plany a propos monodramu?

Plany są takie, żeby go grać 🙂

Czy zdarzyły się występy na które nikt nie przyszedł albo na które zabrakło miejsc?

Nie zdarzyło się, żeby nikt nie przyszedł i mam nadzieje, że się nie zdarzy 😉

Gdybyś robił drugi monodram, co zrobiłbyś inaczej? 

Przy kolejnej produkcji zaprosiłbym do współpracy reżysera. Dobrze jest mieć kogoś kto spojrzy na spektakl z dystansu.

Czy myślisz, że ma to jakieś negatywne znaczenie, jeśli dany tekst monodramu był już wielokrotnie realizowany.

Kilku aktorów gra ten sam tekst monodramu co ja i myślę, że nie jest to do końca negatywne zjawisko, ale na pewno zwiększa konkurencję na rynku.

Czy na monodramie można zarobić?

Zależy co znaczy dla Ciebie zarobić 😉 Jeśli udałoby mi sie to zagrać 10 razy w miesiącu to możnaby na tym zarobić całkiem nieźle. Ja gram to jeszcze ciągle za mało, żeby móc robić tylko to. Wierze, że będę grał to częściej.

Jakaś dobra rada dla osób, które myślą o własnym monodramie..?

Rada dla innych jest taka, żeby działać, a reszta przyjdzie sama…

Najbliższy spektakl: https://www.facebook.com/events/934263613377147/

hubert jarczak aktorembyc monodramHUBERT JARCZAK – aktor, ur. 22.08.1984 r., absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studia ukończył w 2009 roku. Debiutował w Teatrze Polonia w Warszawie w spektaklu „Bagdad Cafe” w reżyserii Krystyny Jandy. Aktualnie Huberta można zobaczyć na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zagrał w filmach takich jak: „Afonia i pszczoły”, „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego czy „Łóżko” Carlosa Kasuskiego. W serialu „Pierwsza miłość” wcielał się w postać Aleksa.