Moja droga do serialu internetowego – rozmowa z aktorką Ulą Zawadzką.

Twój serial internetowy “Rozmowy z Babcią” zdobył już 3 nagrody (Najlepszy skecz komediowy – KWebfest w Korei Południowej, Najlepsza aktorka – Bilbao WebFest w Hiszpanii i Nagroda Jury – die Seriale w Niemczech), w zeszłym roku miał 33. miejsce na świecie i był pokazywany na festiwalach na 4 różnych kontynentach. Powiedz, skąd wzięła się decyzja, żeby zrobić swój serial internetowy?

Jako aktorka staram się cały czas rozwijać i biorę udział w wielu warsztatach z amerykańskimi acting coachami i międzynarodowymi reżyserami castingu. Na jednym z nich w Paryżu, Nancy Bishop pokazywała nam przykłady aktorów, których kariera nabrała tempa właśnie dzięki tworzeniu własnego contentu. W dobie Internetu, smartphonów, YouTuba tak naprawdę każdy może tworzyć filmy i następnie dzielić się nimi z szerszą publicznością. Nancy namawia aktorów, żeby nie czekali w domu na telefon tylko swoją energię artystyczną kierowali właśnie na tworzenie własnych projektów, ponieważ jest to wspaniała okazja, żeby ktoś ich zauważył. Do tego również czują większą kontrolę nad swoim życiem i nie mają czasu na frustracje 😉 Oczywiście zajęło mi kilka lat zanim sama byłam wewnętrznie gotowa, żeby podjąć decyzję: “Tak, chcę zrobić coś swojego!”.

Czy od początku wiedziałaś o czym chcesz zrobić serial?

Miałam pewne założenia. Wiedziałam, że chce grać główną rolę.. (śmiech). I żeby serial miał charakter komediowy. Chciałam również jakoś nawiązać do reklamy z kurą z moim udziałem, która była dużym sukcesem na YouTubie i dzięki, której powstał mój pierwszy fanclub 🙂 Dlatego właśnie poprosiłam o pomoc copywriterkę z agencji reklamowej, która była odpowiedzialna za tamten scenariusz. Mimo nawiązanej współpracy niestety wciąż czekałam na pierwszy odcinek. Mijały miesiące a ja nadal nie miałam nic, dlatego zaczęłam się skłaniać ku decyzji, żeby samemu go napisać. Nie wiedziałam tylko o czym.. i wtedy zainspirowały mnie słowa Amy Jo Berman, Hollywood Acting Coach, która w jednym ze swoich wykładów powiedziała: “Znajdź coś co kochasz i zrób o tym film”. Co jest o wiele trudniejsze niż się wydaje 😉

I tu pojawiła się Twoja Babcia…

Znaczy ona zawsze była, tylko do tej pory zawsze w parze z dziadkiem i głównie podczas uroczystości rodzinnych. Wszystko zmieniło się, gdy zmarł mój dziadek. Dzień wcześniej w szpitalu poprosił mnie, żebym zaopiekowała się babcią. Wtedy nie wiedziałam, że już więcej z nim nie porozmawiam.. Babcia została sama, zaczęłam ją częściej odwiedzać i tak naprawdę poznawać od nowa, jako moją babcię a nie część „dziadków”. Szybko okazało się, że mimo 54 dzielących nas lat mamy podobne dolegliwości (bóle stawów) i ogromny dystans do siebie. Rodzina często śmiała się z naszych rozmów, więc z czasem zaczęłam je zapisywać i tak właśnie powstał scenariusz „Rozmowy z Babcią”.

Co było dalej?

Od wielu lat brałam udział w różnych wykładach i warsztatch dla twórców filmów krótkometrażowych, skończyłam także kurs na asystenta reżysera i seminarium producenckie, więc miałam wiedzę teoretyczną dotyczącą produkcji projektu filmowego, natomiast nadal chciałam się skupić na aktorstwie. Niestety reżyser, z którym chciałam robić mój serial nie był dyspozycyjny czasowo, producenci, którym opowiadałam o moim pomyśle mówili, że najpierw muszą zobaczyć pilota i numerki z dużą oglądalnością na YouTubie, żeby mieli pewność, że pieniądze im się zwrócą. Zagraniczni programerzy festiwali już wcześniej odradzali mi robienia komedii. Mówili, że poczucie humoru bardzo ciężko tłumaczy się na inne języki ze względu na różnice kulturowe. Wtedy dotarło do mnie, że to mój serial i muszę po prostu zrobić go sama. Po rozmowach jeszcze z kilkoma potencjalnymi reżyserami, uświadomiłam sobie, że mam też bardzo wyraźną wizję tego jak chce, żeby on wyglądał i po prostu nikt nie opowie tej historii lepiej ode mnie. Kolejnym krokiem zatem była decyzja o nakręceniu i wyreżyserowaniu pierwszego, piltoowego odcinka.

I ostatecznie jak udało Ci się sfinansować produkcje?

Udało mi się zebrać ekipę ze znajomych filmowców lub znajomych znajomych, którzy zgodzili się nagrać ze mną pierwszy odcinek zupełnie za darmo. Sporym wyzwaniem było znalezienie aktorki, która wcieli się w postać mojej Babci, ale to historia na osobny wywiad 🙂 Z gotowym pilotem i pierwszymi materiałami promocyjnymi oraz partnerami zdecydowałam się na zbiórkę pieniędzy na PolakPotrafi.pl. Niestety jeśli przed ruszeniem kampanii nie ma się już dużej bazy fanów to bardzo ciężko uzbierać całą kwotę (w moim przypadku 5 000 zł) tylko ze wsparcia znajomych. Miałam to szczęście, że na godzinę przed zamknięciem akcji pojawił się sponsor, który wykupił jeden z większych pakietów. Niemniej kampania crowdfundingowa na PolakPotrafi.pl miała też swoje ukryte wady.

Przy tym serialu byłaś scenarzystą, reżyserem, producentem i sama w nim zagrałaś to brzmi jak bardzo dużo pracy.. Powiedz nam jakie były najpiękniejsze momenty?

Śmiech widowni podczas pokazów na żywo. Osoby, które podchodziły do mnie i dzieliły się ze mną swoimi opowieściami o swoich Babciach lub mówiły “moja Babcia też mi tak machała z okna”. Gdy moja prawdziwa Babcia oglądała po raz pierwszy któryś z odcinków i się śmiała. Wywiady w radio. Każde ogłoszenie oficjalnej selekcji festiwalu. Odbieranie nagrody. Podróż do Korei Południowej. Mój pierwszy pobyt w Los Angeles ze względu na premierę światową serialu na “New Media Film Festival”. Nowi znajomi z “Web Fest family” z całego świata. Wybieranie kreacji na czerwony dywan. Jak mówię “koniec zdjęć” i wiele wiele innych.. 🙂

 

 

Wybrane 3 odcinki serialu internetowego “Rozmowy z Babcią” można jeszcze przez pewien czas obejrzeć tutaj: https://vimeo.com/165196155 Obecnie toczą się rozmowy z dystrybutorami. Więcej na: www.rozmowyzbabcia.pl.