Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa do zdjęć aktorskich.

1. Czy jest to fotograf specjalizujący się w zdjęciach aktorów?

Nie chciałbyś, aby Twoje zdjęcia wykonywał ktoś, kto nie ma pojęcia o branży aktorskiej lub na co dzień robi zdjęcia produktów lub zdjęcia ślubne, czy biznesowe.

2. Czy masz z nim odpowiednią energię, jest miły i łatwy w komunikacji?

Będziesz musiał i chciał omówić z fotografem wiele technicznych aspektów zdjęć jak tło, scenografia, kostium, czy sama organizacja sesji. Dodatkowo musisz mu ufać, że pomoże Ci wypaść jak najlepiej przed obiektywem, dlatego tak ważne aby czuć się w jego obecności swobodnie i wiedzieć, że możesz liczyć na jego wskazówki dot. mimiki, gestykulacji itp. Dlatego zawsze warto najpierw zadzwonić i porozmawiać z nim przez telefon.

3. Cena nie powinna być decydującym czynnikiem o wyborze fotografa.

Porównując ją sprawdź: ile gotowych (obrobionych) zdjęć otrzymujesz, ile będą kosztować dodatkowe zdjęcia, czy jest wliczony w nią makijaż wykonany przez wizażystkę (osoba z dyplomem), czy jest wliczony w nią koszt studio fotograficznego, ile godzin ma potrwać sesja, czy będziesz miał dostęp do bufetu kawowego, ile różnych stylizacji zostanie zrobionych, ile osób bierze udział w sesji (każda dodatkowa osoba, wiąże się z koniecznością jej wynagrodzenia, ale jednocześnie wnosi swoją wiedzę i doświadczenie), czy jeśli nie będziesz zadowolony z obróbki zdjęć, kolejne poprawki są wliczone w cenę itp.

4. Czas to pieniądz.

Nie wiesz, kiedy pojawi się casting, do którego będziesz idealnie pasował. Dlatego tak ważne, żebyś dostał gotowe zdjęcia jak najszybciej i co najważniejsze mógł sam wybrać najlepsze z nich. Konkretne terminy dostarczenia zdjęć do wyboru i już obrobionych powinny być podane w jego ofercie na stronie lub w mailu, czyli na piśmie w innym przypadku ciężko będzie Ci je wyegzekwować.

5. Zawsze obejrzyj portfolio fotografa, czyli przejrzyj zdjęcia z jego dotychczasowych sesji przed umówieniem się.

Zwróć uwagę na ich jakość oraz to czy fotograf podchodzi indywidualnie do każdego aktora, jednocześnie pokazując jego możliwości, jeśli chodzi o zakres ról, które mógłby grać. Pamiętaj najważniejszy na zdjęciu powinien być aktor, a nie ogólne wrażenie samego zdjęcia. Chciałbyś, żeby jak ktoś zobaczy to zdjęcie spytał kim jest ten aktor, a nie kto robił to zdjęcie 😉

6. Zapytaj czy fotograf pomaga Ci w jakiś sposób przygotować się do sesji.

Czy możesz liczyć na jego dobre rady w kwestii ubioru, co należy ze sobą zabrać (rekwizyty, kosmetyki), ale również jaki jest plan samej sesji i efekty jakie chcecie uzyskać. Omówienie tego wszystkiego przed sesją pozwala zapobiec rozczarowaniu po.

7. Warto zapytać o opinię kogoś, kto już pracował z tym fotografem i podobnie jak Ty zapłacił za usługę.

Czy wszystko odbyło się zgodnie z ofertą, czy terminy zostały dotrzymane i co najważniejsze, czy jest zadowolony. Jeśli dana osoba z portfolio, która rekomenduje danego fotografa przyjaźni się z nim prywatnie i korzystała z jego usług za darmo, a w zamian fotograf miał zdjęcia do portfolio, niestety jej opinia może być mniej obiektywna.

8. W jaki sposób otrzymasz zdjęcia do wyboru po sesji i potem finalne zdjęcia? Czy docelowo zdjęcia będą w jakości do druku i do Internetu?

Samemu przerabiając swoje zdjęcie mogą one zbytnio stracić na jakości, również kolorystyka może się pogorszyć. Dlatego warto aby to fotograf przygotował Wam pliki do Internetu w mniejszej jakości oraz przesłać pliki w jakości do druku, które będą Wam potrzebne do druku np. wizytówek. Najlepiej, gdyby wszystkie czynności po sesji odbywały się on-line, wtedy nie będziesz musiał ponownie jechać na spotkanie z fotografem.

9. Pamiętaj zdjęcia będą reprezentowały Ciebie na rynku aktorskim, dlatego tak ważne aby przede wszystkim podobały się Tobie, ale i spełniały wymagania reżyserów castingu i agencji.

Dlatego warto wybierać osoby z doświadczeniem i wiedzą w tym temacie, które będą pracowały przy Twojej sesji.

10. Nie zapomnij dobrze bawić się na sesji! 🙂

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i porównania jej z konkurencyjnymi na rynku. Szczegóły na: http://aktorembyc.pl/sesja-fotograficzna-dla-aktoraaktorki-by-aktorembyc/