O AUTORZE

ula zawadzka blok aktorskiUla Zawadzka urodziła się w Chicago (USA), ale po kilku miesiącach jej rodzice wrócili do Polski. W szkole podstawowej uczęszczała do kółka teatralnego i występowała w szkolnym „Teatrze 13”, za recytację „Inwokacji” otrzymała ocenę celującą, napisała też współczesną adaptację „Romea i Julii” na potrzeby zajęć z jęz. polskiego. W wieku 18 lat pojechała po raz pierwszy do USA i wzięła udział w 3-tygodniowych warsztatach „Acting for Film” w New York Film Academy. Po maturze zdawała do Akademii Teatralnej w Warszawie, ale się nie dostała, kontynuując naukę na studiach dziennych na Wydziale Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego, drugiej ścieżce rozwoju, która bardzo ją interesowała. Na trzecim roku studiów marzenia aktorskie powróciły, ponieważ chciała pogodzić je z kontynuowaniem dotychczasowej nauki zdecydowała się zdawać do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie, do której się dostała. Zapisała się wtedy również do agencji aktorskiej i rozpoczęła udział w castingach reklamowych oraz etiudach studenckich.

Po roku zawiesiła aktorstwo i wyjechała na 10 miesięcy do Włoch na program stypendialny Erasmus, gdzie miała okazję poszerzać swoją wiedzę marketingową na Universita degli Studi di Padova Business School, które współpracowało z wykładowcami z University of Michigan (USA).

Po powrocie kontynuowała naukę na obu kierunkach, broniąc tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim pracą pt. „Specyfika instrumentów marketingowych w branży usług teatralnych na przykładzie Teatru Polonia”. Doświadczenie marketingowe zdobywała jeszcze w trakcie studiów w agencjach reklamowych (Publicis, Communication Unlimited), korporacjach (Philips Lightening, Dr Irena Eris) i małej, rodzinnej firmie oraz w redakcji portalu e-teatr.plTeatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, czy PISFie.

Wzięła również udział w licznych warsztatach aktorskich: z Elizbeth Kemp z „The Actors Studio”, z Bernardem Hillerem (Hollywood Acting Coach), z Robertem Castle (The International Theatre NY), z Charlesem Weinsteinem (Film Acting Paris School), z Lawrencem Carmichael (Fight Director & Instructor), międzynarodowymi reżyserami castingu: Nancy Bishop, Nathalie Cheron, Beatrice Kruger oraz kilkoma z rynku brytyjskiego i amerykańskiego (m.in. Paul Weber, Kimberly Graham, Kate Geller) oraz z większością z rynku polskiego (m.in. Viola Buhl, Krzysztof Zbieranek, Małgosia Adamska, Piotr Bartuszek, Magdalena Szwarcbart i inni). Współpracowała również z wieloma agencjami aktorskimi m.in. Alista, Oxy Management, Skene, JMC, Prozano, Tradycja i Gudejko. Pracując przez chwilę w agencji Gaża.

W 2013 roku wygrała pierwszą reklamę, gdzie zagrała u boku Mikołaja Cieślaka z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Wtedy też odkryła w sobie umiejętności komediowe kontynuując sukcesem reklamy „PZU z kurą”, która w ciągu 2 tygodni została wyświetlona na YouTubie ponad 2 miliony razy oraz reklamą Orange z Robertem Górskim, kolejnym członkiem ww. kabaretu. Na dużym ekranie zadebiutowała w 2015 roku u boku Adama Woronowicza w filmie „Basen” w reż. K. Pawłowskiego, nagrodzonego za niepokorność na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Ula ma na koncie udział również w wielu produkcjach telewizyjnych (m.in. Na dobre i na złeM jak MiłośćSkazane, Niania w wielkim mieścieKlan czy Singielka). Udało jej się również zdobyć agenta w Wielkiej Brytanii i nagrywać selftape m.in. do filmu z Bradem Pittem.

Pragnąc przejąć kontrolę nad swoją karierą aktorską stworzyła serial internetowy „Rozmowy z Babcią” (ang. „Talking to Grandma”), który miał swoją światową premierę na festiwalu New Media Film Festival w Los Angeles i zdobył w 2016 r. nagrodę m.in. za „Najlepszy skecz komediowy” na festiwalu KWebfest w Korei Południowej oraz w 2017 roku „Special Jury Award” na festiwalu die Seriale w Niemczech. Sama aktorka była nominowana do nagrody za „Najlepszy kobiecy występ komediowy” na festiwalu Rio Web Fest w Brazylii. W ten sposób rozpoczęła swoją przygodę z reżyserią.

Wyprodukowała również 2 sceny w języku angielskim do swojego demo aktorskiego na zagranicę, dzięki czemu m.in. znalazła agenta w USA. Spełniając swoje kolejne marzenie przez miesiąc mieszkała w Nowym Jorku i brała udział tam w warsztatach i castingach. Obecnie planuje kolejny dłuższy pobyt w Stanach, tym razem w Los Angeles, które w ostatnim roku odwiedziła aż 3 krotnie!

Swoją edukację kontynuowała na studiach podyplomowych „Dziennikarstwo filmowe, Szkoła Kina” w Collegium Civitas, kierunku którego opiekunami byli Joanna i Krzysztof Krauze oraz na kierunku „Reżyseria reklamy” w Szkole Mistrzów Reklamy, gdzie jej wykładowcami byli m.in. Jan Hryniak, Grzegorz Kuczeriszka i Jarosław Barzan. Jeszcze w trakcie szkoły wyreżyserowała swoją pierwszą reklamę, wkrętkę dla Banku Mleku Kobiecego. Za kolejną dla Legalnej kultury odebrała I nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Ukończyła również z wyróżnieniem seminarium producenckie oraz kurs prezenterski zorganizowane przez TVP S.A. i PWSFTViT w Łodzi. Skończyła także kursy makijażu w AP Edukacja, stylizacji w Akademii Stylu, modelingu z Anną Bałon i wiele wiele innych.

Od 2017 roku prowadzi bloga AKTOREMBYC.pl, na którym dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zaprasza do tego samego osoby z branży.

Od 2019 roku wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie przedmiot „Rynek pracy aktora”, gdzie przygotowuje studentów aktorstwa do mocnego startu w branży.

Obecnie pracuje nad dwoma filmami krótkometrażowymi, nowym serialem, kolejnym sezonem „Rozmów z Babcią”, stand-upem, warsztatami, książką i kursem on-line. Planuje otwarcie własnego studio…