Pomoc i rady w nagraniu self-tapu by e-TALENTA

„Reżyserzy castingu i producenci pracują co raz częściej na małych budżetach filmowych oraz na co raz krótszym okresie przygotowania produkcji. Oznacza to, że nie mogą zawsze przesłuchać aktorów tak jakby chcieli, szczególnie jeśli pochodzą oni z innych krajów lub kontynentów. Dotyczy to również sytuacji, kiedy aktorzy aktualnie kręcą inny projekt i są zbyt zajęci, aby pojawić się fizycznie na castingu.

W takim przypadku reżyser castingu może na przykład rozesłać sceny do przygotowania oraz opis postaci do danego aktora lub agenta z prośbą o nagranie self-tapu za pośrednictwem funkcji platformy e-TALENTA o nazwie e-CASTINGINFO. W ten sposób aktor może wziąć udział w castingu, do którego w innym wypadku nie mógłby być zaproszony. Dodatkowo samodzielne nagranie castingu umożliwia jego powstanie w bezstresowym środowisku jego/jej własnego domu.

Kamera w Twoim smartfonie, kamerka internetowa lub jakakolwiek inna kamera jest wystarczająca. Nagraj siebie, załaduj wideo na e-TALENTA i zostanie ono automatycznie dodane do Twojego zgłoszenia (submission). Twój self-tape może być następnie obejrzany jedynie przez reżysera castingu i inne osoby zaangażowane w proces castingowy do danego projektu (np. reżysera, producenta itp.).

Aby Twój self-tape był jak najlepszy, weź pod uwagę poniższe wskazówki:

 • Znaj swój tekst na pamięć! Im lepiej znasz swoje linijki, tym lepiej będziesz mógł zagrać i nie zastanawiać się nad kolejnym słowem.
 • Załóż ciepłe, neutralne kolory, które pozwolą skupić się na Tobie i Twojej grze.
 • Jeśli potrzebujesz się pomalować, wybierz makijaż naturalny (w dużym zbliżeniu makijaż ulega wzmocnieniu i może dawać wrażenie maski).
 • Upewnij się, że Twoje ciało jest zrelaksowane, w wygodnej pozycji na neutralnym tle.
 • Unikaj używania zbyt wielu rekwizytów, aby nie rozpraszać widza.
 • Użyj dwóch różnych ujęć: zbliżenia (głowa do ramion) i kadr średni (głowa do linii talii).
 • Poproś znajomego aktora, aby podrzucił Ci tekst pozostałych postaci w scenie.
 • Ustaw swojego partnera zaraz obok kamery, tak abyś patrzył w jego kierunku.
 • Rozluźnij się i baw się dobrze!

Wideo z self-tapem nie musi mieć tak wysokiej jakości jak standardowe demo. Można nagrać ja prostą kamerą cyfrową lub wbudowaną kamerą w smartfonie.

Poniżej kilka ważnych wskazówek:

 • Kamera: e-TALENTA akceptuje prawie wszystkie rodzaje urządzeń nagrywających wideo i ich formaty. Jeśli z jakiś powodów plik nie zostanie zaakceptowany skontaktuj się z e-TALENTA, która pomoże z jego kompatybilnością z platformą.
 • Lokalizacja i Światło: Wybierz ciche miejsce (np. dom) i upewnij się, że hałasy w tle są zmniejszone do minimum. Dobre oświetlenie jest bardzo ważne. Nie potrzebujesz profesjonalnych lamp, ale reżyser castingu musi widzieć Twoją twarz.
 • Filmowanie i transfer materiałów: Jeśli chodzi o nagrywanie zapoznaj się z instrukcją urządzenia z którego korzystasz. Dzisiejsze urządzenia w większości pozwalają na przejrzenie nagranego wideo na wbudowanym ekranie. Jeśli jesteś zadowolony ze swojej sceny, podłącz kamerę do komputera (np. poprzez kabel USB), przegraj scenę na komputer i zapisz ją. Następnym krokiem będzie wgranie (upload) self-tapu na platformę e-TALENTA.

Jak już nagrałeś wszystkie sceny, przegraj je na swój komputer. Zapisz je w specjalnie utworzonym folderze lub innym łatwo dostępnym miejscu np. na pulpicie. Informacje o tym jak zgłosić siebie do roli i wgrać self-tape znajduje się w osobnym artykule: How do I submit for a role?

źródło: www.e-talenta.eu

Komentarz Ula Zawadzka:

W produkcjach zagranicznych dopuszcza się podczas nagrywania castingu trzymanie w ręku kartek z tekstem, pamiętaj jednak aby znajdowały się one poniżej kadru i nie były widoczne w kamerze. Jest to praktyka, której trzeba się również nauczyć, szczególnie przy castingach na żywo za granicą, ponieważ reżyser castingu będzie się czuł mniej komfortowo, jeśli nagle sam będzie musiał podrzucić Ci tekst 😉 Jeśli nagrywasz w domu, możesz oczywiście nagrać casting tyle razy ile Ci się tylko podoba i osobiście wierzę, że znajomość tekstu na blachę pomaga wnieść się na szczyty swoich aktorskich możliwości.

Za Tobą w tle nie może być nic co rozprasza widza, żadne plakaty, książki itp. itd. Tylko ściana w jednym kolorze, najlepiej jasnym.

Osobiście jestem za nagraniem jednego kadru średniego, ale przesłaniem dwóch różnych dubli aktorskich. Jeśli jest kilka scen o różnym charakterze można się ograniczyć do jednego nagrania.

Pamiętajcie aby odpowiednio podpisać swoje pliki przed ich załadowaniem: imię nazwisko, nr sceny, ewentualnie opis dubla.

Osoba podrzucająca Wam zza kamery musi mówić trochę ciszej, ponieważ siedzi bliżej mikrofonu w kamerze. Najlepiej aby była tej samej płci, co postać, której teksty czyta. Jej angielski powinien być na poziomie płynnym komunikatywnym, zbytnie kaleczenie języka będzie odwracać uwagę od Was.