Porównanie warsztatów z reżyserami castingu USA/UK/PL. Gdzie najlepiej?

Mając porównanie w USA, UK i w Polsce, możemy powiedzieć, że warsztaty w Polsce z reżyserami castingu są naprawdę dobrym przykładem wartościowego treningu aktorskiego i networkingu z reżyserem obsady i innymi aktorami. Cena pośrednia, bo ok 300 zł, ale za to trwają aż 8h, a nie 2-3h i jest wliczony w nie obiad. Obejmują Q&A (pytania i odpowiedzi), ćwiczenia, pracę nad sceną/scenami (minimum 2 duble) oraz wspólny obiad, czyli możliwość nawiązania kontaktu z reżyserem w sytuacji codziennej i nigdy nie kończą się przed czasem! Do tego masz dostęp do bezpłatnych ciepłych napojów. Sceny w większości są dobierane indywidualnie przez reżysera castingu. Nagrywane są w obecności całej grupy. 
 
Warsztaty w UK wypadają pośrednio: cenowo najtańsze (30-40 funtów = 150-200 zł), mamy Q&A, 3h i prezentacje 1 sceny, którą mieliśmy przygotować sami w domu lub dostaliśmy na miejscu. Gramy z partnerem dobranym na warsztatach lub reżyserem castingu, który podrzuca tekst, mamy zawsze 2 duble. Uwagi reżyserów są wartościowe. Sceny wybierasz z grupy propozycji przesłanych przez reżysera castingu lub jest ona dla Ciebie indywidualnie dobrana. Scenę nagrywasz w obecności innych aktorów lub sam z reżyserem castingu. W drugim przypadku ma następnie miejsce wspólne oglądanie nagranych scen.
 
Warsztaty w USA… Cóż,organizatorzy i reżyserzy castingu chcą je jak najszybciej skończyć, czyli zamiast obiecanych 3h, są ok 2h. Są najdroższe, bo kosztują ok 100 $, czyli 350 zł. Jeśli zagrana scena pójdzie Ci ok, reżyser castingu może już nie poprosić Cię o dubel, a co za tym idzie nie otrzymasz żadnych uwag, wskazówek, ani nie popracujesz w ogóle nad daną sceną/rolą. Jest przydzielona jedna osoba przez organizatora tzw. reader, który podrzuca tekst wszystkim aktorom. Jeśli w scenie Twoim partnerem jest mężczyzna, może się zdarzyć, że tekst będzie podrzucała kobieta. Uwagi/wskazówki są różne, jeśli pracujesz nad sceną, którą dobrał dla Ciebie reżyser castingu, a zatem dobrze zna daną postać, będzie skupiał się na zbudowaniu roli. W przypadku sceny, którą wybrałeś sam z katalogu dostępnych u organizatora, skupi się bardziej na jej przekazie, celu postaci i Twoich wyborach. Scenę nagrywasz w osobnym pokoju, reszta uczestników warsztatu ogląda ją w czasie rzeczywistym na telewizorze.
Na wszystkich warsztatach poznajesz bezpośredni adres e-mail do reżysera castingu. W Polsce i USA otrzymujesz również nagranie wideo Twojej sceny. Niemniej w USA praktycznie nie możesz jej później nigdzie opublikować, ze względu na ochronę praw do tekstu i głosu reżysera castingu. W Polsce nikt nie powiedział tego głośno 😉
 
W Polsce i w UK możesz podczas zajęć przekazać reżyserowi obsady swoje cv w formie papierowej. W USA jest to już zabronione!
 
We wszystkich przypadkach zdarza się czasem, że poznany w ten sposób reżyser obsady zaprosi następnie danego aktora do siebie na casting. Jeśli uda Ci się go wygrać, finansowo na pewno takie warsztaty się zwrócą. Cieszę się, że Polska w tym porównaniu wypada najlepiej i za ceną warsztatów idzie ich wartość edukacyjna, czego niestety nie można powiedzieć o wersji amerykańskiej..