Porządek w katalogu AKTOR/AKTORKA – 1. krok do przygotowania materiałów marketingowych.

Montujemy już dla Was kolejne dema aktorskie i musimy się przyznać, że jest to nie lada wyzwanie organizacyjne 😉 A to dlatego, że otrzymujemy od Was zbiór materiałów wideo w totalnym chaosie, dziwne nazwy plików, pliki w formatach, których nie da się otworzyć lub o bardzo słabej jakości. Samo porządkowanie zajmuje nam bardzo dużo czasu. Dlatego każdy aktor, który będzie chciał u nas zmontować demo od dziś będzie musiał najpierw zapoznać się z tym artykułem 😉

Od czego zaczynamy porządkowanie swoich materiałów aktorskich na komputerze? Po pierwsze od wrzucenia wszystkich plików związanych z naszą działalnością aktorską do jednego katalogu na Pulpicie o nazwie „AKTOR lub AKTORKA Archiwum” a następnie skopiowania tego katalogu na dysk zewnętrzny/pendrive. Jeśli ten proces przebiegnie pomyślnie i jesteśmy pewni, że wszystkie nasze pliki są bezpieczne, tworzymy na Pulpicie nowy katalog o nazwie „nasze imię i nazwisko aktor/aktorka”.

Następnie wewnątrz tego nowego katalogu tworzymy kolejne podkatalogi o następujących nazwach:
CV, DEMO, TEATR, WARSZTATY, MEDIA, ZDJĘCIA, AKTUALIZACJE, FORMALNOŚCI, SZKOŁA, UMIEJĘTNOŚCI, INNE, PROMOCJA.
Jest to podstawowy zbiór podkatalogów, który pozwoli Wam uporządkować większość Waszych materiałów związanych z aktorstwem. Oczywiście możecie dodać więcej katalogów, w zależności od Waszych potrzeb.

Następnie w tych podkatalogach, możecie dodać kolejne podkatalogi, które pozwolą Wam w przyszłości łatwiej i szybciej odnajdywać w nich poszczególne pliki. Oto przykład organizacji katalogów:

CV → PO POLSKU / PO ANGIELSKU / TEATR

DEMO → PO POLSKU / PO ANGIELSKU / TEATR / REKLAMY → następnie na podkatalogi MATERIAŁY DO DEMO / DEMO GOTOWE

TEATR → TEATRY / REKOMENDACJE → podział na poszczególne teatry → następnie na poszczególne sztuki → następnie na WIDEO, ZDJĘCIA, RECENZJE, ULOTKI, INNE

WARSZTATY → nazwy warsztatów → następnie WIDEO, ZDJĘCIA, NOTATKI

MEDIA → podział na lata → następnie na PRASA, TV, INTERNET

ZDJĘCIA → podział na lata → imię i nazwisko fotografa lub temat sesji → następnie na HQ i LQ, czyli zdjęcia w wysokiej jakości do druku i w niskiej do Internetu

AKTUALIZACJE → podkatalogi z zestawem materiałów przesłanych reżyserom castingu i agencji oraz lista reżyserów castingu z komentarzem (patrz: http://aktorembyc.pl/stworz-swoja-baze-klientowrezyserow-castingu-narzedzia-handlowca-cz-1/ )

FORMALNOŚCI → podział na lata → następnie UMOWY / PITY / INNE / BRIEFY (wygranych reklam)

SZKOŁA → ZDJĘCIA / WIDEO / DYPLOMY / REKOMENDACJE

UMIEJĘTNOŚCI → podział na rodzaje umiejętności → następnie ZDJĘCIA / WIDEO / DYPLOMY

INNE

PROMOCJA → temat na osobny artykuł 🙂

A teraz jak już stworzyliście podstawową strukturę czas na przegląd Waszego katalogu Archiwum na dysku zewnętrznym. Zapoznajcie się z każdym plikiem po kolei i prawidłowo go nazwijcie, tak aby później wpisując w wyszukiwarkę hasłowo to czego szukacie móc łatwo natrafić na dany plik. Dopiero teraz możecie dany plik skopiować do odpowiedniego katalogu w Waszej nowej „strukturze” dostępnej na Pulpicie.

Jest to bardzo czasochłonne zadanie. Ale jeśli uda Wam się wszystko uporządkować, zdacie sobie sprawę jakich materiałów jeszcze Wam brakuje, odkryjecie na pewno mnóstwo zdjęć i wspomnień, o których dawno zapomnieliście oraz usuniecie sporo plików, które tylko zjamują Wam miejsce na komputerze.

Pamiętajcie, aby na koniec usunąć z Pulpitu katalog Archiwum i zostawić go tylko na dysku zewnętrznym. Następnie skopiować nowy katalog z Pulpitu również na dysk zewnętrzny (kopia bezpieczeństwa), tak aby Wasza ciężka praca nie poszła na marne, gdyby komputer kiedyś nagle odmówił posłuszeństwa.

Samo pisanie tego artykułu zajęło nam 30 minut a teraz my też bierzemy się za porządkowanie naszego katalogu! ☺