Pytania na rozmowie w agencji aktorskiej. Be ready.

Pewnie co najmniej raz w Waszej karierze aktorskiej będziecie chcieli lub musieli zmienić reprezentującą Was agencję. Z dużej będziecie chcieli dostać się w szeregi bardziej elitarnej lub nawiązać współpracę z kimś zupełnie nowym na rynku, pełnym energii jak Wy. Po wstępnym przedstawieniu się w mailu oraz propozycji spotkania jest szansa, że agencja będzie chciała poznać Was na żywo. Poniżej tylko niektóre z pytań, których możecie się spodziewać:

 1. Gdzie obecnie można Cię zobaczyć?
 2. Najważniejsza rola jaką zagrałeś?
 3. Czemu chcesz zmienić agencję?
 4. Czemu chcesz być w naszej agencji?
 5. Jakich znasz reżyserów castingu?
 6. Czy masz aktualne zdjęcia i demo?
 7. W jakim grasz teatrze?
 8. Pokaż swoje demo.
 9. Czy masz gotowy jakiś tekst, który mógłbyś powiedzieć lub przygotować? Monolog?
 10. Z jakimi reżyserami współpracowałeś?
 11. Opowiedz coś o sobie. Powiedz coś jeszcze.
 12. W jakich produkcjach grałeś?
 13. W jakiej byłeś wcześniej agencji?

Poniżej przykłady „odmów”, które niestety możecie usłyszeć.

 1. Nie załatwiamy naszym aktorom epizodów (czytaj: nie przyjmujemy do agencji „epizodystów”, osób z małym doświadczeniem).
 2. Mamy już w bazie aktorki/aktorów w Twoim typie.
 3. W tej chwili nie przyjmujemy nowych osób.
 4. Zagrałeś już w prawie wszystkich serialach, nic więcej nie będziemy mogli Ci zaoferować.

Warto przed spotkanie z nową agencją dobrze się przygotować, wiedzieć jakich aktorów agencja już reprezentuje, szczególnie z osób w tym samym typie, wieku, płci oraz jak promuje swoich aktorów (na stronie, na fb) i czy mają oni pracę (tu pomoże filmpolski.pl). Pamiętaj, że Ty również jesteś stroną decyzyjną na spotkaniu. Zadaj interesujące Cię pytania dot. wstępnych warunków współpracy, prowizji, okresu próbnego, wyłączności, bieżących projektów czy kontaktów, które posiada agencja. Ważne jest również, żebyś porozmawiał z agentką/agentami, którzy będą Cię reprezentować. Czy są to osoby, które podchodzą do ludzi z szacunkiem, są miłe. Wydaje się to banalne, ale wybór agencji jest to z reguły decyzja na okres co najmniej jednego roku (okres po którym jesteś w stanie ocenić Waszą współpracę) a w przypadku znalezienia właściwej agencji mamy nadzieję, na nawiązanie relacji na całe nasze zawodowe życie. Twój agent, chcesz, żeby była to osoba, której ufasz (budzi zaufanie), z którą jesteś w stanie się komunikować (rozumieć) i która będzie Cię godnie reprezentować przed innymi stronami tej trudnej i wymagającej branży (waleczna). O relacjach z agentem aktorskim napiszę w osobnym poście.