Gotowy na katar? – ćwiczenia

Jeśli dostaliście informację o castingu do reklamy dowolnego farmaceutyku na przeziębienie lub jego konkretne objawy to na 90% będziecie mieli do zagrania, że jesteście przeziębieni. To zadanie jest jednak trudniejsze do wykonania niż się wydaje. Tego dnia akurat możesz czuć się świetnie, przed chwilą obserwowaliście 10 innych osób, które zrobiły to bardzo źle albo bardzo dobrze, z kolei reżyser castingu daje Ci jedynie 5 sekund na przywołanie konkretnej dolegliwości.

Wtedy z pomocą przychodzi nam tzw. „sense memory” technika oparta na świadomości swojego ciała i pamięci Twoich zmysłów. Następnym razem, gdy będziesz przeziębiony lub będzie Cię bolała głowa przyjrzyj się dokładnie samemu sobie. Jakie to uczucie, gdy masz katar, jakie wykonujesz gesty, gdy zbierasz się do kichnięcia, których miejsc na twarzy dotykasz, gdy boli głowa/gardło, czy gorzej wtedy widzisz itd. Naprawdę postaraj się obserwować dokładnie daną dolegliwość wszystkimi zmysłami, czyli pamiętaj też o temperaturze ciała, barwie swojego głosu itp.

Potem wyobraź sobie, że jesteś właśnie na castingu i masz za zadanie pokazać, któryś z objawów, który obecnie czujesz. Zobaczysz, że będzie to dużo prostsze, skoro akurat jesteś chory 😉 Pomocne może być również nagranie się podczas przeziębienia, żeby zobaczyć z zewnątrz to czego nie udało Wam się odczuć od środka. Możliwe, że np. mrużysz oczy lub z kolei bardzo nieestetycznie wycierasz noc. Powtarzaj to proste ćwiczenie ilekroć jesteś chory a zobaczysz, że dzięki zwiększonej świadomości swojego ciała będzie Ci dużo łatwiej ponownie przywołać przed kamerą np. uczucie zatkanego nosa. Warto w czasie castingu pokazać również jakieś spectrum zachowań np. gdy mamy katar może to być: pociąganie nosem, ból zatok, kichnięcie itd. Drobny rekwizyt również pozwoli Ci się wyróżnić, np. chusteczka. Pamiętaj tylko o „ładnym lub zabawnym” smarkaniu, w końcu to reklama.

Na koniec ćwiczenia zostaw sobie uczucie „ozdrowienia”, czyli ten moment kiedy na przykład spray do nosa zaczął działać i możesz znowu oddychać (czujemy ulgę) lub herbatka miło spływa Ci po gardle (czujemy ciepło). Jest to nieodłączna część każdego zadania aktorskiego, czyli ZMIANA. Będę o tym szerzej pisać w osobnym poście.

Przykładowe spostrzeżenie: Jak ma się katar, jest utrudnione oddychanie przez nos i wtedy z reguły oddychamy przez usta.