Savoire vivre wysyłania maili – 10 zasad dla aktorów.

Drodzy aktorzy często narzekacie, że reżyserzy castingu nie odpisują na Wasze maile…lub pewnie w ogóle ich nie czytają. W ramach zgłoszeń na nasze warsztaty prosimy aktorów o wysłanie swoich podstawowych materiałów aktorskich cv i zdjęcia, czasem demo. Natomiast to co dostajemy od większości z Was, niestety często nie spełnia podstawowych zasad komunikacji drogą elektroniczną a sama forma maili odbiega od wymogów branży zostawia wiele dla życzenia, jeśli chodzi o Wasz profesjonalizm. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 wskazówek: co i jak należy wysyłać drogą mailową. Pewnie większość punktów wyda Wam się oczywista, ale uwierzcie nam nie dla wszystkich 😉

 

  1. Adres mailowy, z którego kontaktujecie się z osobami z branży musi zawierać w nazwie Wasze imię lub nazwisko lub samo nazwisko. Jeśli reżyser castingu otrzyma maila z adresu buziaczek, bogusia999, alexis lub inna ksywka, którą używaliście w gimnazjum, uwierzcie mi będzie bał się otworzyć takiego maila z obawy o zarażenie wirusem.
  2. Tytuł maila, powinien już wskazywać w jakiej sprawie piszecie. Dobrze, żeby zawierał Wasze imię i nazwisko a następnie np. zgłoszenie, aktualizacja, sprawa w jakiej piszecie np. nowe demo, pytanie, tytuł projektu, którym jesteście zainteresowani itp itd.
  3. Przywitaj się, rozpocznij maila od słów Dzień dobry/Witam, możesz dodać Pan/Pani Jolu w zależności, w jakiej relacji jesteście z daną osobą, czy już się wcześniej poznaliście.
  4. Jeśli piszesz pierwszy raz do tej osoby, przedstaw się, napisz o sobie chociaż 1 zdanie. Następnie napisz w jakiej sprawie piszesz, co wysyłasz, co załączasz. Dobrze też jest zadać jakieś pytanie, szczególnie jeśli oczekujesz jakiejś reakcji od drugiej strony. Np. jeśli wysyłasz zgłoszenie, to możesz napisać: Będę wdzięczny za potwierdzenie mojego uczestnictwa.
  5. Stopka: na końcu maila podpisz się podając pełne imię i nazwisko, opisując swoje stanowisko „Aktor” i podając swój numer telefonu i adres strony internetowej, jeśli taką posiadasz. 
  6. Załączniki. Na ich temat powinnam napisać osobny artykuł. Jest zakaz wysyłania załączników, które ważą powyżej 1MB każdy. W dzisiejszych czasach większość osób sprawdza pocztę na swoim telefonie. Jeśli wysyłacie kilka zdjęć, które ważą 4, a nawet 7 MB, to teraz wyobraźcie sobie, że taki reżyser castingu otrzymuje takich maili min. 10 dziennie, to bardzo szybko zapchacie mu skrzynkę pocztową! Wysyłanie zdjęć w jakości do druku wielkoformatowego jest zabronione. Na Macu jeśli chcecie zmniejszyć zdjęcie należy: otworzyć zdjęcie –> wybrać w menu Narzędzia –> Dostosuj wymiary… –> i Dopasuj do 800 x 600. To jest wielkość do zdjęć w wersji elektronicznej. Jeśli masz inny system operacyjny, sprawdź w Google jak zmniejszyć zdjęcie.
  7. Cv powinno być w formacie PDF i mieścić się na 1 stronie (max 2 stronach). Natomiast 90% cv, które od Was otrzymujemy są w formacie .doc lub .odt i mają nawet 4 strony a do tego kolorowe tło, utrudniające wydruk. Wysyłając plik do edycji istnieje możliwość, że jego wygląd się zmieni w zależności od tego, którą wersją programu zostanie otwarty. Starajmy się też oszczędzać środowisko, nie narażając innych na dodatkowe koszty papieru i tuszu.
  8. Jeśli piszecie maila w odpowiedzi na jakieś ogłoszenie lub pytanie w mailu, który otrzymaliście wcześniej upewnijcie się, że podaliście wszystkie informacje, o które byliście poproszeni i odpowiedzcie koniecznie na zadane Wam pytanie. Miło również, jeśli potwierdzicie, że mail do Was w ogóle dotarł, jeśli to są np. informacje organizacyjne dot. warsztatów. Zwykłe dziękuję wystarczy. Oczywiście, jeśli reżyser castingu podziękował Wam za materiały, to już nie odpisujcie dziękuję na dziękuję 😉
  9. Przed wysyłką sprawdźcie literówki, błędy ortograficzne, format (czy jest ta sama czcionka i jej wielkość), prawidłowe imię w nagłówku, jeśli witaliście się Dzień dobry Pani Krysiu. Pamiętajcie, każda z tych rzeczy świadczy o Waszym szacunku do drugiej osoby i o tym czy podchodzicie do sprawy poważnie i profesjonalnie.
  10. Tylko to co ważne. Jak myślicie czy jak wyślecie 10 zdjęć, 10 linków do różnych reklam, seriali, demo, piosenek, to czy reżyser castingu obejrzy je wszystkie..? Odpowiedź brzmi nie, bo nie ma na to czasu. Dlatego sami zdecydujcie, co jest Waszym zdaniem najlepsze, najciekawsze i najlepiej Was reprezentuje. Mówimy tu o max 3 zdjęciach, uwaga muszą się różnić między sobą i o linku do demo aktorskiego, ewentualnie dodatkowy link do piosenki, jeśli jest to casting do musicalu. I już. Możecie zawsze odesłać Waszego adresata na stronę www, gdzie znajdzie o Was więcej informacji lub napisać, że jeśli potrzebowali by więcej informacji lub materiałów, to chętnie możecie je dosłać.

 

I viola!

Jakieś pytania…? Czekamy na nie w komentarzach pod artykułem na blogu lub na fb 🙂