Wycięli moją scenę :/

Czekałeś z niecierpliwością na emisję odcinka z Twoim udziałem. Dodam, że czekałeś nawet kilka miesięcy. Co lepsze już nawet powiedziałeś wielu osobom, nie tylko rodzinie, kiedy mogą Cię oglądać w tv i… nagle okazuje się, że scena z Twoim udziałem została wycięta :/ Co tu dużo gadać chu****. Nie dość, że to była fajna scena, dobrze ją zagrałeś i miałeś zamiar dodać ją do demo, to teraz po prostu jej nie ma, jakby Twój dzień na planie nigdy się nie wydarzył. Czemu tak się dzieje i czego możemy nauczyć się z tej sytuacji?

Przede wszystkim zanim zaczniemy promować nasz udział w jakimś odcinku tuż przed emisją warto upewnić się, że rzeczywiście w nim się pojawimy 😉 Większość seriali ma swoje przedpremiery w Internecie, gdzie za drobną opłatą możecie obejrzeć dany odcinek online. Jeśli jesteście widoczni, możecie też ocenić, czy Wasza gra aktorska jest satysfakcjonująca i warto go promować. Jeśli Was nie ma, no cóż ch*****.

Mnie w ciągu 10 lat grania zdarzyło się to 2 razy, więc wbrew pozorom zdarza się to częściej niż nam się wydaje 😉 Za pierwszym razem miałam takie przeczucie, że może się tak wydarzyć już na planie. Aktorki, którym partnerowałam nie grały zgodnie z didaskaliami, które w przypadku tej sceny były bardzo ważne, a reżyser cóż… nawet tego nie zauważył. Pamiętajcie, że każda scena w scenariuszu jest po coś, albo posuwa akcję to przodu, albo odkrywa jakąś nową informację, czasami nie w tekście ale właśnie w działaniu, dlatego warto czytać cały odcinek, żeby znać kontekst sytuacji oraz didaskalia, żeby wiedzieć co autor, czyli scenarzysta miał na myśli. Niestety większość seriali kręci się taśmowo, reżyserzy czytają odcinki na planie a aktorzy grający stałe role uczą się po prostu tekstu na pamięć. Wbrew pozorom osoby, który przychodzą na mały epizod są lepiej przygotowane, ponieważ miały na to więcej czasu. Jeśli więc na montażowni okaże się, że dana scena jest po prostu zbędna w kontekście całego odcinka to jest wycinana.

Mój drugi przypadek był podobny, niemniej scena została wycięta prawdopodobnie dlatego, że zmienił się termin emisji. Ze zwykłego odcinka w środku sezonu ,ze względu na pandemię, zrobił się pierwszy odcinek nowego sezonu i nie było czasu już na wątki poboczne. Oczywiście zdarza się, że scena może zostać usunięta, ponieważ ktoś bardzo źle zagrał, ale raczej wiedziałbyś o tym już na planie 😉 A tak naprawdę mogło być 100 innych przyczyn. Na przykład nawalił operator, dźwięk, scenograf itd. Co najważniejsze, jeśli to Ci się przydarzy nie bierz tego do siebie. Tak naprawdę zyskałeś nową szansę, żeby pokazać się ponownie w tym samym serialu, ponieważ nie było Cię widać, a wynagrodzenie za dzień zdjęciowy już dawno otrzymałeś 😉

 

fot. Susanne Jutzeler, suju-foto from Pixabay