Z pamiętnika aktorki: Koronawirus planowo – serial

wpis gościnny Karolina Dziuba

„Powrót na plan filmowy po długiej przerwie spowodowanej pandemią był ekscytujący, ale obarczony ryzykiem. Wracając do pracy borykałam się z myślami „Jak to będzie?”. Z jednej strony miałam wielką potrzebę wrócić do aktywności i być wśród ludzi z branży, a z drugiej obawiałam się o własne bezpieczeństwo.

Jak wygląda sytuacja na planie w czasie pandemii?

Okazuje się, że bardzo dobrze i bez obaw można wrócić do pracy. Po pierwsze, na kilka dni przed dniami zdjęciowymi dostałam regulamin dot. zachowania na planie podczas pandemii oraz oświadczenie do podpisana o zapoznaniu się z regulaminem. Był to krótki wywiad o moim stanie zdrowia, pouczenie jak zachować się na planie oraz wykaz środków jakie zapewnia produkcja w celu zachowania bezpieczeństwa.

Jestem na planie i co dalej…

…jeśli mogę dostać się na zdjęcia własnym środkiem transportu, to tak robię, aby ograniczyć kontakt z drugim człowiekiem.

Po przyjściu kieruję się do ratowników medycznych – pomiar temperatury ciała oraz szybki test płytkowy na obecność wirusów, test z krwi, wynik po 10 minutach.
Co ważne – stała ekipa serialu (tj. aktorzy, ekipa filmowa, pracownicy techniczni, charakteryzacja, osoby zajmujące się cateringiem itp.) przed wznowieniem produkcji mieli wykonane testy na obecność Covid19.

Mimo wielkiej sympatii, wszyscy zachowujemy odpowiednią odległość i witamy się klasycznym „Dzień dobry”. Darujemy sobie uściski dłoni i przytulenia.

Następnie kieruję się do garderoby, gdzie mam wyznaczone miejsce do przebrania się. Każdy aktor dostaje własne stanowisko, tak aby ograniczyć kontakt między sobą. Garderoba służy również jako poczekalnia między scenami.

Kolejna, to charakteryzacja. Tutaj już wreszcie mogę ściągnąć maseczkę. Po wykonaniu makijażu, aktorzy nie muszą nosić masek. Panie dbające o wizerunek pracują w przyłbicach, maskach i jednorazowych rękawiczkach. Każdy aktor ma własną kosmetyczkę z pędzlami i gąbeczkami. Sprzęty wielokrotnego użytku są dezynfekowane (np. lokówka). Czas przygotowania aktora został wydłużony, tak aby w charakteryzacji znajdowały się maksymalnie dwie osoby+dwie makijażystki.

Wchodzę na plan – ekipa filmowa ma przyłbice lub maski. Ilość osób pracująca przy danej scenie jest ograniczona do minimum.

Catering – jedzenie otrzymujemy na wynos. Ciepłe napoje możemy zamówić, a zimne są przygotowane w małych butelkach i rozłożone na campie. Nie ma możliwości wejścia do barobusu.

Dodatkowo, na planie, są środki do dezynfekcji rąk, które należy stosować.

Mam nadzieję, że każda produkcja tak dobrze dba o bezpieczeństwo. Dzięki temu praca w branży filmowej jest bezpieczniejsza, a aktorzy mogą wrócić do działania i zarobków. Mimo to, marzę o jak najszybszym powrocie do normalności i pracy w warunkach sprzed pandemii. Chociaż patrząc na obecne realia, na taką sytuację będziemy musieli jeszcze poczekać, dlatego trzymajmy się dzielnie i cieszmy z tego, co mamy!”

 

Karolina była na planie produkcji serialu w Łodzi. Zasady i warunki pracy na innych planach oraz w innym czasie mogą się różnić. 

 

dziuba aktorembyc karolinaKAROLINA DZIUBA – aktorka, ma 25 lat, pochodzi z Tarnobrzegu, mieszka w Warszawie. Skończyła Szkołę Aktorską SPOT w Krakowie (2018). Do tej pory zagrała m.in. w „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”, czy w „Barwach Szczęścia”. Przez „połowę życia” trenowała taniec towarzyski. Od niedawna jest twarzą aplikacji Less na TikToku. Uwielbia minimalizm, mocną kawę i nieskazitelny porządek. Więcej na: http://karolinadziuba.com